Frida Kahlo – co o niej wiadomo?

Frida Kahlo to jedna z najbardziej rozpoznawalnych meksykańskich artystek mimo tego, że od wielu lat nie ma już jej z nami na świecie (zmarła w 1954 roku). Meksykańska malarka bardzo często nawiązywała nie tylko do kultury meksykańskiej, ale też indiańskiej. Znana z tworzenia wyjątkowych autoportretów, które po dzisiejsze czasy zachwycają najbardziej wymagające grono sympatyków międzynarodowej sztuki. Przedstawicielka sztuki folkowej oraz surrealistycznej. Frida Kahlo w malarstwie stawiała na osobiste doświadczenia (związane z problemami zdrowotnymi), cierpienie i fizyczny ból. Warto dowiedzieć się o niej nieco więcej, bo szybko może się okazać, że Frida stanie się naszą ulubioną artystką. Malarka słynęła z niesamowitego talentu, charyzmy oraz nietuzinkowej urody. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z jej twórczością, najwyższa pora, aby to zmienić.

Frida Kahlo – co o niej wiemy?

Zastanówmy się najpierw, co konkretnie wiemy o życiu Fridy Kahlo. Malarstwem zaczęła się interesować w momencie, w którym w jej życiu doszło do dość nieprzyjemnej sytuacji – brała udział w wypadku komunikacyjnym. Odniosła wtedy bardzo poważne obrażenia (m.in. uszkodzony kręgosłup, żebra, nogi oraz nerka). Poręcz przebiła jej ciało, a lekarze nie dawali Fridzie większych szans na przeżycie. Dziewczyna walczyła jednak o powrót do zdrowia i wkładała w to wszystkie siły. Jak się później okazało, udało jej się osiągnąć zamierzony cel.

Frida po wspomnianym wypadku zaczęła zagłębiać się w otaczającą ją sztukę i odkryła w sobie pasję – malarstwo. W trakcie swojej rekonwalescencji (przykuta do łóżka) oglądała rozmaite albumy i zdjęcia, w związku z czym postanowiła spróbować swoich sił i podjęła naukę malowania.

 

Diego Rivera – kim był dla Fridy Kahlo?

Frida Kahlo bardzo szybko dojrzewała i uchodziła za dziewczynę inteligentną, pełną fantazji, bystrą oraz pewną siebie. Jako nastolatka zauroczyła się Diego Riverą. Diego był od niej dużo starszy i uważano go za uwodziciela. Frida szybko go w sobie rozkochała, m.in. poprzez zainteresowanie sztuką.

Para wzięła ślub, lecz trudno porównywać go do współczesnych ceremonii. Wszystko działo się szybko i bez żadnych wystawnych dekoracji. Frida Kahlo zdecydowała się nawet na założenie pożyczonego stroju ślubnego. Do tej pory gustowała natomiast w mundurach oraz garniturach, lecz postanowiła zmienić swój styl ubierania dla narzeczonego/przyszłego męża. Diego wkrótce zaczął pokazywać swoją “drugą twarz”, a mianowicie nie umiał dotrzymać Fridzie wierności. Frida nie była mu dłużna. Jak się okazało Rivera miał nawet romans z jej siostrą, czego artystka nie była w stanie mu wybaczyć, dlatego odpłacała mu się tym samym. Ich związek małżeński był pełen ognistego temperamentu, burzliwych relacji oraz wzlotów i upadków. Co istotne Frida nawiązywała również bliższe znajomości z kobietami, o co Diego nie był zbyt zazdrosny. Nie umiał jednak poradzić sobie z tym, że jego żona spotyka się z innymi mężczyznami. Jak widać Frida Kahlo była dość trudna do “rozgryzienia”. Co prawda życie jej nie oszczędzało, ale sama miała swoje wady i raczej nie starała się ich zbytnio ukrywać.

Frida Kahlo a problemy ze zdrowiem

Frida Kahlo problemy ze zdrowiem miała już we wczesnych latach dzieciństwa, w związku z czym nie była stuprocentowo sprawną dziewczynką. Niepełnosprawność pogłębiła się w momencie, w którym przydarzył się jej negatywny w skutkach wypadek komunikacyjnych. Frida nie mogła się swobodnie poruszać, a w późniejszym okresie amputowano jej nawet nogę. Godne podkreślenia jest to, że Frida Kahlo w trakcie swojego życia przeszła kilkadziesiąt różnych operacji. Nie było w tym nic przyjemnego, dlatego niektórzy dziwią się, że meksykańska artystka zdołała w sobie odnaleźć dodatkową energię do życia. Problemy zdrowotne przełożyły się też na kłopoty z donoszeniem ciąży (Frida aż trzy razy poroniła i nie doczekała się upragnionego dziecka).

Trudno wyobrazić sobie to, jaki ból (zarówno psychiczny, jak i fizyczny) towarzyszył Fridzie Kahlo w trakcie całego jej życia. Artystka szukała ukojenia w alkoholu i tytoniu. Warto mieć pełną świadomość tego, że Frida Kahlo:

  • nie zabiegała o sławę, uznanie i wielkie pieniądze,
  • traktowała sztukę jak prawdziwą pasję i bardzo kochała malarstwo,
  • nie stroniła od opraw z muszli, gipsowych gorsetów i aksamitu – stawiała na różnorodność.

Nie da się ukryć, że Fridę Kahlo trudno porównać z jakąkolwiek inną artystką (żyjącą w dawnych latach, czy też tworzącą współcześnie). Była niepowtarzalna i doskonale umiała łączyć profesjonalizm z “amatorszczyzną”.

Frida Kahlo – co z jej twórczością?

Poświęćmy jeszcze krótką chwilę wyjątkowej twórczości Fridy Kahlo. To artystka, o której nie da się zapomnieć przez długie lata, o czym świadczy fakt, iż umarła w 1954 roku, a pamięć po niej jest wciąż żywa. Frida Kahlo słynęła z tego, że:

  • lubiła eksperymentować,
  • stawiała na symbolikę i elementy inspirowane sztuką ludową,
  • lubiła używać symbolu małpy,
  • skutecznie łączyła ze sobą elementy tradycji, kultury i religii meksykańskiej z surrealistycznymi akcentami.

Warto to sprawdzić osobiście, ponieważ wielu sympatyków międzynarodowej sztuki może odnaleźć w twórczości Fridy Kahlo wyjątkowe dzieła, których poszukiwali od kilkunastu/kilkudziesięciu lat. Frida Kahlo była bardzo rozpoznawalna, wystawiała swoje prace m.in. na terenie Paryża, więc z jej twórczością swego czasu mogła się zapoznać cała Europa. Tematyka jej obrazów była dość zróżnicowana. Warto wymienić w tym miejscu m.in. kobiecą nagość, przemoc, zdradę, niedoskonałość ludzkiego ciała, śmierć, chorobę czy też samotność.

Frida Kahlo – krótkie podsumowanie

Zajmiemy się teraz krótkim podsumowaniem artykułu o meksykańskiej artystce Fridzie Kahlo. To malarka, która umarła w 1954 roku, ale do teraz wzbudza szacunek wśród miłośników międzynarodowej sztuki. Znana ze swojego niesamowitego talentu, charyzmy oraz wyjątkowej urody.

Frida Kahlo w malarstwie stawiała na osobiste doświadczenia, ból fizyczny i cierpienie. Zaczęła się nim interesować w momencie, w którym przydarzył się jej przykry w skutkach wypadek komunikacyjny. To właśnie wtedy Frida Kahlo uszkodziła kręgosłup, nerkę, nogi oraz żebra. Lekarze nie dawali jej większych szans na przeżycie, jednak Frida zrobiła wszystko co w jej mocy, aby wyjść na prostą i udało się jej tego dokonać. Bardzo ważną postacią w życiu Fridy Kahlo był Diego Rivera, z którym wzięła później ślub. Był to jednak dość burzliwy związek, z uwagi na ogniste temperamenty Fridy i Diego. Diego miał romans z siostrą Fridy, natomiast ta również nie była mu wierna i spotykała się zarówno z kobietami, jak i mężczyznami.

Frida zmagała się z problemami zdrowotnymi od wczesnego dzieciństwa, a niepełnosprawność pogłębiła się po wspomnianym wcześniej wypadku komunikacyjnym. Z czasem amputowano jej nawet nogę, a problemy ze zdrowiem przełożyły się na kłopoty z donoszeniem ciąży (Frida trzy razy poroniła i nie doczekała się wymarzonego dziecka). Powinniśmy wiedzieć o tym, że Frida Kahlo mimo przykrych doświadczeń, które spotkały ją w życiu była pełna energii. Nie zabiegała o sławę, uznanie i wielkie pieniądze, a do tego stawiała na symbolikę i elementy inspirowane sztuką ludową. Bardzo ceniła sobie symbol małpy oraz łączenie tradycji i kultury meksykańskiej z surrealistycznymi akcentami.

Jeśli chodzi o twórczość Fridy Kahlo miejmy na uwadze to, że meksykańska artystka lubiła eksperymentować, nie stroniła od opraw z muszli, aksamitu i gipsowych gorsetów, a do tego traktowała malarstwo jak prawdziwą pasję. Tematyka jej obrazów była zróżnicowana. Dominowały w niej takie motywy, jak: kobieca nagość, niedoskonałość ludzkiego ciała, samotność, zdrada, przemoc, śmierć oraz choroba. Frida wystawiała swoje prace m.in. w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny artykuł
kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu - jak do tego podejść? Plusy i minusy

Podobne artykuły