Ocieplenia pianką – o czym musimy bezwzględnie pamiętać? Zalety, rodzaje, parametry

Ocieplenia pianką zdobywają coraz większą popularność. Pianka sprawdza się przede wszystkim na naszych poddaszach (ochrona przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia), chociaż ma bardzo wszechstronne zastosowanie i występuje w kilku różnych rodzajach. W związku przyda nam się szersza wiedza na temat pianki poliuretanowej (PUR). Dowiedzmy się, jakie właściwości ma ten materiał oraz dlaczego powinniśmy na niego stawiać w naszych domach.

Ocieplenia pianką – co powinniśmy wiedzieć? Dostępne rodzaje

Ocieplanie pianką poliuretanową ma bardzo duży sens, chociaż na samym początku poszerzmy naszą dotychczasową wiedzę na temat dostępnych rodzajów pianki PUR. Oto trzy podstawowe możliwości, na które możemy się zdecydować:

  • płyta z pianki zamkniętokomórkowej (twarda i wytrzymała, mocowana do więźby od góry, z uwagi na to, że nie nie zdołalibyśmy jej dopasować do nieregularnej powierzchni),
  • pianka otwartokomórkowa,
  • pianka zamkniętokomórkowa.

Musimy mieć na uwadze to, że piankę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową nanosimy natryskowo (konieczność posiadania agregatu), natomiast płyty trzeba umiejętnie dociąć. Dobierając dla siebie odpowiednie rozwiązanie weźmy pod lupę m.in. to, jakie efekty chcemy osiągnąć oraz jaki sposób użycia nas interesuje. Porozmawiajmy na ten temat z fachowcami, a na pewno nie popełnimy żadnego błędu. Aplikacja natryskowa sprawia, że materiał zacznie zwiększać swoją objętość, a tym samym z łatwością dopasuje się do kształtu izolowanych miejsc. Stawiajmy na nią przede wszystkim tam, gdzie więźba ma skomplikowaną konstrukcję. Ostateczna decyzja musi być poprzedzona rzetelnymi analizami.

Ocieplenia pianką – jak zabrać się za aplikację natryskową? Przydatne wskazówki

Wybierając ocieplenia pianką metodą natryskową powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób to robić, aby nie wyrządzić w swoim domu większych szkód. Oczywiście w pierwszej kolejności warto pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanych specjalistów, ale niektórzy zajmują się tym samodzielnie, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Przed aplikacją natryskową przeanalizujmy m.in.:

  • temperaturę oraz wilgotność powietrza i powierzchni,
  • ciśnienie w wykorzystywanym urządzeniu.

Bagatelizując powyższe parametry możemy mieć pewność, że nasza praca nie zostanie zakończona sukcesem. Skupmy się na tym, aby pianka była nałożona równomiernie, co przełoży się na stworzenie jednolitej powierzchni. Grubość nałożonej warstwy nie zawsze będzie taka sama, lecz różnica pomiędzy kolejnymi punktami nie powinna wynosić więcej niż 2-3 cm. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że jeśli grubość ma wynosić 15 cm, nie możemy wykonywać natrysku na poziomie 5 czy 8 cm, bo dojdzie do powstania tzw. mostków termicznych. Jeśli chodzi o koszt natrysku pianką poliuretanową, musimy się przygotować na wydatek rzędu 60-70 złotych za metr kwadratowy o grubości około 20 cm. Na ocieplaniu pianką nigdy jednak nie powinniśmy oszczędzać, w końcu chodzi przecież o nasz codzienny komfort życia.

Ocieplanie pianką – co będzie dla nas ważne?

Chcemy się zdecydować na ocieplenia pianką PUR? Poznajmy zatem najważniejsze parametry takiego materiału, aby mieć pewność, że zrobimy to na odpowiednio wysokim poziomie. Oto one:

  • współczynnik lambda pianki otwartokomórkowej waha się w granicach 0,034-0,038 W/(m*k),
  • współczynnik lambda pianki zamkniętokomórkowej wynosi około 0,022-0,024 W/(m*k),
  • opór dyfuzyjny pianki otwartokomórkowej to zwykle 3-4 μ,
  • pianka otwartokomórkowa ma gęstość na poziomie niższym niż 10 kg/m3 (dzięki temu jest elastyczna i lekka).

Wiedzmy również o tym, że pianka poliuretanowa jest materiałem samogasnącym i od zewnętrznej strony należy jej zapewnić możliwość przenikania pary wodnej (unika się folii paroizolacyjnej od wewnątrz). Izolacja piankowa jest przeznaczona dla wszystkich tych osób, które mają do czynienia ze skomplikowanym kształtem dachu, działają na dużych wysokościach oraz chcą zakończyć prace w ekspresowym tempie.

Ocieplanie pianką – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o ocieplaniu pianką poliuretanową naszych domów (głównie jest to poddasze). Ocieplenia pianką powinny być przeprowadzone przez doświadczonych fachowców, chociaż niekiedy zajmujemy się tym w pojedynkę.

Ocieplanie pianką musi być bardzo dokładnie przemyślane, ponieważ do dyspozycji mamy jej trzy podstawowe rodzaje: piankę otwartokomórkową (lekka i elastyczna), zamkniętokomórkową oraz płyty z pianki zamkniętokomórkowej (twarde i wytrzymałe). Dwie pierwsze metody wiążą się z aplikacją natryskową (służy do tego agregat, równomierne nałożenie pianki i stworzenie jednolitej powierzchni), a płyty muszą być umiejętnie docięte. Konieczne jest m.in. poznanie kluczowych parametrów pianki PUR, a mianowicie współczynnik lambda pianki otwartokomórkowej waha się w granicach 0,034-0,038 W/(m*k), a zamkniętokomórkowej 0,022-0,024 W/(m*k). Dodatkowo opór dyfuzyjny pianki otwartokomórkowej to zazwyczaj 3-4 μ, a jej gęstość nie przekracza 10 kg/m3.

Przed rozpoczęciem aplikacji natryskowej pianki PUR weźmy pod lupę temperaturę oraz wilgotność powietrza i powierzchni, ale też ciśnienie w wykorzystywanym urządzeniu. To idealna opcja dla osób, którym zależy na czasie, działających na dużych wysokościach oraz borykających się ze skomplikowanym kształtem dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Schody na poddasze - na co się zdecydować?

Następny artykuł

Rdza gruszy – jak ją rozpoznać i jej zapobiegać?

Podobne artykuły