Kuchnia na poddaszu to dość skomplikowane przedsięwzięcie, do którego musimy się solidnie przygotować. Zdecydowanie najważniejsze jest stworzenie precyzyjnego planu działania, w porozumieniu z projektantem wnętrz. W ten sposób unika się błędów, opóźnień i przykrych doświadczeń. Kuchnia na poddaszu może się okazać przytulna, zaciszna oraz niezwykle ciepła. Wystarczy włożyć w nią odrobinę zaangażowania i “serca”. W pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu ludzie czują się pewnie, bezpiecznie i komfortowo. Z tego też względu nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zabrali się za urządzenie kuchni na poddaszu. Stwórzmy tam naszą oazę spokoju i doskonałe warunki do gotowania. Istotne jest to, aby kuchnia była nie tylko pięknie urządzona, ale też maksymalnie funkcjonalna. Na poddaszu często nie możemy sobie pozwolić na standardowe ustawienie mebli, ale nie zawsze musi to być dla nas sporym ograniczeniem.
Kuchnia na poddaszu – plusy i minusy. O czym musimy wiedzieć?
Kuchnia na poddaszu ma swoje mocne, jak i nieco słabsze strony. Na samym początku zajmiemy się przeanalizowaniem tych mocniejszych. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim:
- obecność drewnianych elementów konstrukcyjnych, które wprowadzają do pomieszczenia naturę, świeżość, delikatność i niepowtarzalny klimat,
- więcej światła, co przydaje się m.in. podczas organizowania wieczornych spotkań ze znajomymi lub rodziną,
- możliwość stworzenia przytulnego pomieszczenia – dzieje się tak za sprawą występowania rozmaitych kątów,
- nietuzinkowy podział przestrzeni,
- uniwersalność – możliwość wdrożenia do kuchni jasnych mebli, które optycznie powiększą pomieszczenie,
- wytrzymałość i trwałość okien dachowych – nie ma żadnych przeszkód, aby tuż pod oknami umieścić np. zlew, płytę indukcyjną lub kuchenkę.
To zdecydowanie najważniejsze zalety, które powinny zainteresować każdą osobę, zastanawiającą się nad urządzeniem kuchni na poddaszu. Poza mocnymi stronami kuchnie na poddaszu mają również swoje wady. W tym miejscu wypadałoby wspomnieć m.in. o: dokładnym i czasochłonnym planowaniu (konieczność optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni) oraz sporych umiejętnościach w wykorzystaniu belkowania czy też pochylenia połaci dachowych (zaangażowanie wykwalifikowanych specjalistów, co przełoży się na większe koszty).
Jak zabrać się za zaprojektowanie kuchni na poddaszu? Porady
Zaprojektowanie kuchni na poddaszu nie jest łatwym zadaniem, dlatego podejdźmy do tego rozsądnie i cierpliwie. Nie działajmy w pośpiechu, bo szybko może się okazać, że nasza kuchnia nie jest zbyt atrakcyjna w odbiorze. Musimy się w niej czuć komfortowo oraz swobodnie. W sytuacji, gdy postawimy na kuchnię na poddaszu pomyślmy na poważnie o kuchni otwartej, która charakteryzuje się ciekawym łączeniem innych przestrzeni mieszkalnych. Nie obejdzie się bez wsparcia profesjonalistów. Naturalnymi elementami podziału mogą się okazać belki czy też słupy. W niewielkiej odległości od siebie możemy zlokalizować kuchnię, jadalnię oraz salon.
Do wyboru mamy kuchnię na poddaszu w kształcie litery U lub L. Bok od strony ściany może być z powodzeniem wykorzystany do przechowywania różnych drobiazgów, akcesoriów i sprzętów kuchennych, a blat nie będzie przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się po kuchni. Jeśli mamy do dyspozycji nieco większą przestrzeń śmiało stawiajmy na wyspę kuchenną, która jest funkcjonalna, elegancka i niebanalna. Umożliwi nam to wspólne gotowanie z dziećmi czy też zaproszonymi gośćmi i otwarcie kuchni na inne pomieszczenia.
Kuchnia na poddaszu – co z szafkami kuchennymi i blatem?
W kuchni na poddaszu nie może zabraknąć miejsca na szafki kuchenne. Powinno ich tam być jak najwięcej, lecz całość musi być umiejętnie zaprojektowana, dlatego bazujmy na wiedzy i doświadczeniu specjalistów z zakresu projektowania wnętrz. Tym samym nie będziemy mieć trudności z magazynowaniem różnego rodzaju sprzętów i akcesoriów. Zawsze będą pod ręką, a jednocześnie nie będą nam przeszkadzać w codziennym wykonywaniu poszczególnych czynności kuchennych. W nowocześnie aranżowanych kuchniach na poddaszu sprawdza się skośne szafki kuchenne na wymiar. Dzięki temu bezproblemowo wypełnimy lukę i zadbamy o to, aby całość prezentowała się nad wyraz estetycznie. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może się okazać dość drogie. Alternatywą będą przycięte szafki przymocowane do ściany.
Jednym z ważniejszych elementów w kuchni na poddaszu jest blat, gdyż jest to dla nas powierzchnia robocza, np. przy robieniu obiadu i kolacji. Blat powinien się znaleźć tuż obok miejsca przeznaczonego do zmywania i gotowania. Jeśli mamy taką potrzebę możemy się zdecydować na blat przy skosie. Sprawdźmy jednak, czy pozostawimy odpowiednio dużo wolnego miejsca nad naszą głową (odległość między głową a sufitem powinna wynosić około 60 centymetrów).
Kuchnia na poddaszu a oświetlenie i wilgoć – o czym pamiętać?
Odpowiednie oświetlenie kuchni na poddaszu to absolutna podstawa sukcesu. Jeśli będzie to kuchnia zlokalizowana w nowym budownictwie nie powinniśmy się zbytnio martwić, gdyż będziemy mieli do dyspozycji przeszklone powierzchnie o bardzo dużych rozmiarach. Kłopot pojawia się w starym budownictwie, kiedy to zmagamy się z niewielkimi okienkami i musimy postawić na oświetlenie sztuczne. Zabierając się za aranżację kuchni na poddaszu musimy również pamiętać o gromadzącej się tam wilgoci. Chodzi o to, aby zdecydować się na:
- wyłożenie ściany szkłem,
- wyłożenie ściany blachą ze stali szlachetnej,
- wyciąg kuchenny.
Oczywiście niekiedy wystarczającym rozwiązaniem okażą się okna dachowe, które gwarantują domownikom właściwą wymianę powietrza, lecz podejdźmy do sprawy rozważnie i skutecznie zabezpieczmy kuchnię przed nadmiarem wilgoci.
Kuchnia na poddaszu – krótkie podsumowanie
Kuchnia na poddaszu może być dość skomplikowaną inwestycją, ale z pewnością przysporzy nam dużo satysfakcji. Zdecydujmy się na współpracę z doświadczonymi profesjonalistami i czym prędzej zabierzmy się za pracę.
Do największych zalet kuchni na poddaszu zaliczymy z pewnością: obecność drewnianych elementów konstrukcyjnych, nietuzinkowy podział przestrzeni, uniwersalność, więcej światła oraz trwałość okien dachowych. Z kolei wśród minusów należy wymienić czasochłonne planowanie i spore umiejętności w wykorzystaniu belkowania. Zabierając się za projektowanie kuchni na poddaszu pomyślmy o kuchni otwartej. Naturalnymi elementami podziału będą w tym przypadku belki i słupy, a my w niedalekiej odległości od siebie będziemy posiadać kuchnię, jadalnię oraz salon.
Sporą popularnością cieszą się kuchnie w kształcie litery U oraz L. Przeanalizujmy te dwie możliwości i wybierzmy dla siebie korzystniejszą propozycję. Mając do dyspozycji odrobinę większą przestrzeń zainwestujmy w wyspę kuchenną, która umożliwi nam wspólne przygotowywanie posiłków z rodziną, znajomymi i gośćmi. W kuchniach na poddaszu nie może zabraknąć szafek kuchennych. Strzałem w dziesiątkę okażą się skośne szafki na wymiar (dla niektórych osób będzie to zbyt drogie przedsięwzięcie). Alternatywą są z kolei przycięte szafki przymocowane do ściany. Jeśli chodzi o blat skupmy się na tym, aby pomiędzy naszą głową a sufitem pozostawić minimum 60 centymetrów wolnej przestrzeni.
Kuchnia na poddaszu to także odpowiednio dobrane oświetlenie. Mniej problemów będziemy mieć w nowym budownictwie, gdzie możemy liczyć na przeszklone powierzchnie o dużych rozmiarach. W starym budownictwie konieczne okaże się zainwestowanie w oświetlenie sztuczne. Jeśli zależy nam na tym, aby zabezpieczyć kuchnię na poddaszu przed wilgocią zdecydujmy się na wyłożenie ściany szkłem lub blachą ze stali szlachetnej oraz na wyciąg kuchenny.