Szafa pod schodami – co można w niej przechowywać? Jak zabrać się za aranżację?

Szafa pod schodami to bardzo duże udogodnienie, ponieważ pozwala nam na swobodne przechowywanie rozmaitych gadżetów, narzędzi i akcesoriów, które nie są nam potrzebne na co dzień, ale nie chcemy się ich pozbywać. Oczywiście takie szafy pojawią się jedynie w przestronnych nieruchomościach. Jeśli mamy w swoim domu schody i nie wiemy, jak zagospodarować przestrzeń znajdującą się pod nimi, taka szafa może okazać się dla nas strzałem w dziesiątkę. Docenią to nie tylko osoby dorosłe, ale też dzieci. Kluczem do sukcesu jest jednak wykonanie właściwego projektu, dlatego też postarajmy się nawiązać współpracę z wykwalifikowanymi architektami wnętrz i dostosujmy się do ich porad. Dzięki temu zachodzi duże prawdopodobieństwo tego, że szafa pod schodami będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też funkcjonalna i designerska.

Szafa pod schodami – zorganizujmy tam schowek

Szafa pod schodami może być zaaranżowana na wiele ciekawych sposobów. Wiele będzie zależało od naszej wyobraźni, ale też od dostępnego metrażu. Jeśli zaczniemy współpracę z projektantem wnętrz możemy mieć pewność, że cały proces zostanie znacznie usprawniony. Jedną z najpopularniejszych opcji na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami w domach jednorodzinnych jest funkcjonalny schowek. To optymalne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, w której schody “biegną” nad korytarzem. Schowek powinien być udanie dopasowany do wystroju całego domu, dlatego stawiajmy na dość tradycyjne i pospolite kolory. W grę wchodzi m.in. biały kolor ścian, ale też brązowe meble i ciemniejsza stolarka drzwiowaNie ma żadnych przeciwwskazań, aby do aranżowanego schowka doprowadzić instalację elektryczną. Bez problemów przechowamy w nim:

 • rowery,
 • kosiarki,
 • narzędzia ogrodowe,
 • książki i zabawki,
 • ozdoby świąteczne,
 • obrusy, pościele i prześcieradła,
 • naczynia, poduszki i koce,
 • sprzęty służące do sprzątania domu.

Pomysłów jest dość dużo, dlatego zastanówmy się nad tym, w jaki konkretnie sposób chcemy wykorzystać dodatkową przestrzeń w domu jednorodzinnym. Porozmawiajmy na ten temat z profesjonalistami, a na pewno podejmiemy odpowiednią decyzję. Wykonanie przestronnego schowka pod schodami pochłonie z naszego domowego budżetu kilka tysięcy złotych (około 3-4 tysiące).

Zamontowanie szuflad w szafach pod schodami – dlaczego warto postawić na taki pomysł?

Kolejnym pomysłem dla lubiących wyzwania domowników jest zamontowanie szuflad w szafach pod schodami. Nie zajmie nam to dużo czasu, a tym samym zyskamy sporo dodatkowej przestrzeni na przechowywanie ubrań czy też butów. To od nas samych zależy oczywiście to, jakie wymiary będą miały wspomniane szuflady. Niektóre z nich mogą być większe, a inne zdecydowanie mniejsze. Kluczowe jest to, aby na samym wstępie dokonać rzetelnych pomiarów i zaangażować w prace montażowe doświadczonych specjalistów.

Szuflady znajdujące się w szafach pod schodami pomogą nam w uporządkowaniu salonu, sypialni czy też pokoju dziecięcego. To właśnie w tych pomieszczeniach gromadzimy na co dzień najwięcej ubrań, dlatego postarajmy się raz na zawsze wyeliminować ten problem i podejść do sprawy racjonalnie. Jeśli mamy taką możliwość stawiajmy na szuflady wysokie, błyszczące, szerokie i pojemne. Przechowamy w nich m.in. kurtki, bieliznę, koszulki, spodnie, odzież biegową, dresy, buty wizytowe, swetry, itd. Przygotujmy się na to, że na wspomnianą aranżację wydamy około 1400-2400 złotych.

fot. inspiredelements.co.uk

Zagospodarowanie szafy pod schodami – dobrym wyborem będzie stylowa biblioteczka

Jak widać zagospodarowanie szafy pod schodami nie zawsze jest łatwe, więc weźmy pod lupę przynajmniej kilka różnych propozycji, aby móc dokonać solidnej analizy porównawczej. W tym wszystkim liczą się nasze potrzeby, lecz jednocześnie nie zapominajmy o innych domownikach i aktualnych możliwościach finansowych.

Kuszącą opcją na zorganizowanie przestrzeni pod schodami w domach jednorodzinnych jest stylowa biblioteczka. Spodoba się to zwłaszcza tym osobom, które lubią czytać książki, czasopisma, gazety, itd. Biblioteczkę można udanie połączyć z rozmaitymi ozdobami i dekoracjami. Wybierajmy m.in. niewielkie doniczki i wazony. Jeśli chodzi o wykończenie szafy pod schodami w postaci biblioteczki odpowiednim rozwiązaniem będzie dla nas drewno. Koszt wykonania takiej biblioteczki może oscylować w granicach 1200-2600 złotych.

Jak zabrać się za aranżację przestrzeni pod schodami ażurowymi? Cenne wskazówki

Niekiedy domownicy muszą się zmierzyć z nieco innym wyzwaniem, a mianowicie z zagospodarowaniem przestrzeni pod schodami ażurowymi. Nie jest to łatwe i wymaga sporych umiejętności oraz doświadczenia. Z tego też względu nie powinniśmy oszczędzać na fachowcach. Oczywiście możemy też skorzystać z gotowych projektów. W takim przypadku szafa pod schodami odpada, ale możemy sobie pozwolić m.in. na ustawienie pod schodami:

 • biurka,
 • foteli,
 • barku,
 • komody,
 • mebli wypoczynkowych,
 • telewizora,
 • kominka.

Dużo zależy od tego, jak wysokie będą wspomniane schody, dlatego nie obejdzie się bez dokonania rzetelnych pomiarów. Najlepiej jeśli będą odpowiadać za to znający się na rzeczy fachowcy. Szafa pod schodami nie zawsze jest jedyną opcją, na jaką możemy się zdecydować. Czasami warto spojrzeć szerzej i dać się ponieść wyobraźni.

Nie da się jednoznacznie określić tego, ile pieniędzy wydamy na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami ażurowymi. Czasami może się to dla nas okazać korzystne finansowo (zwłaszcza w przypadku komody, biurka i foteli), a innym razem musimy się przygotować na spory wydatek (meble wypoczynkowe i kominek). Weźmy pod lupę dostępny budżet i na tej podstawie dokonajmy ostatecznej decyzji, oczywiście w porozumieniu z innymi domownikami.

Szafa pod schodami – krótkie podsumowanie

Przejdźmy w tym miejscu do krótkiego podsumowania artykułu o szafach pod schodami. Jeśli mieszkamy w domach jednorodzinnych, w których znajdują się schody mamy do dyspozycji wolną przestrzeń pod nimi. Co ważne możemy ją zagospodarować na wiele sposobów.

Propozycją numer jeden jest szafa pod schodami w postaci schowka, która może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych (zwykle 3-4 tysiące). Umieścimy w niej jednak rowery, kosiarkę, naczynia, obrusy, prześcieradła, pościele, koce, poduszki, sprzęty służące do sprzątania, narzędzia ogrodowe, ozdoby świąteczne, książki czy też zabawki. Jeśli zajdzie taka potrzeba doprowadzimy do takiego pomieszczenia instalację elektryczną. Stawiajmy na brązowe meble, ciemniejszą stolarkę drzwiową i biały kolor ścian.

szafie pod schodami bez większego trudu zamontujemy różnorodne szuflady, w których zaczniemy przechowywać m.in. kurtki, odzież biegową, buty wizytowe, bieliznę, swetry, koszulki, dresy czy też spodnie. Zamontowanie wspomnianych szuflad nie będzie problematyczne, a koszt takiego przedsięwzięcia mieści się w granicach 1400-2400 złotych. Kuszącą opcją będą szuflady pojemne, błyszczące, wysokie i szerokie. Pomogą nam w uporządkowaniu salonu, pokoju dziecięcego czy też sypialni.

Alternatywą dla dwóch powyższych rozwiązań jest stylowa biblioteczka w szafie pod schodami. Materiałem wykończeniowym będzie w tym przypadku drewno, natomiast w biblioteczce umieścimy swoje ulubione książki, gazety i czasopisma. Jeśli mamy taką chęć biblioteczkę połączmy z ozdobami i dekoracjami (np. wazony i doniczki). Wykonanie biblioteczki pochłonie z naszego budżetu około 1200-2600 złotych. Najwięcej problemów będziemy mieć z zaaranżowaniem wolnej przestrzeni pod schodami ażurowymi, lecz w tej sytuacji możemy postawić na biurka, telewizory, meble wypoczynkowe, komody, kominki, fotele czy też barek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Remont starego domu - jak się za to zabrać? Ile to będzie kosztować?

Następny artykuł

Mała łazienka z prysznicem - jak zabrać się za aranżację?

Podobne artykuły