Styl Hampton – czym się charakteryzuje? Co warto o nim wiedzieć?

Styl Hampton znajduje coraz szersze grono zwolenników. To połączenie wysokiego poziomu elegancji wraz z luksusowymi detalami. Jeszcze do niedawna styl ten był wykorzystywany jedynie przez przedstawicieli zamożnej elity, lecz obecnie mogą z niego skorzystać praktycznie wszyscy zainteresowani domownicy. Warto zaangażować w takie działania doświadczonych architektów wnętrz, którzy bez większych problemów zdołają zaaranżować nasze wnętrza na styl Hampton i nie zajmie im to dużo czasu. Omawiany styl odznacza się różnorodnością, ponieważ stawiamy w nim na zestawienie różnych ciekawych możliwości i elementów aranżacyjnych. Pozornie może się wydawać, że łączone ze sobą style nie do końca do siebie pasują, lecz jeśli stworzymy z nich całość okaże się, że tworzą niezwykle harmonijną i przytulną kompozycję.

Styl Hampton – czym się wyróżnia? Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Aranżowanie wnętrz w stylu Hampton wymaga od nas ogromnego zaangażowania, chociaż w zdecydowanej większości przypadków będzie to dla nas czysta przyjemność. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby łączyć w nim elementy pochodzące z różnych epok. Oczywiście wszystko powinno być do siebie bardzo starannie dopasowane, aby finalna kompozycja była jak najbardziej przemyślana i estetyczna.

Styl Hampton to gwarancja luksusowego, eleganckiego, stylowego i pełnego życia wnętrza. Architekci wnętrz bardzo często stawiają w nim na połączenie stylu nowojorskiego, wiejskiego oraz art deco. Ostateczne decyzje są jednak uzależnione od naszych preferencji oraz potrzeb. Weźmy również pod uwagę aktualne możliwości finansowe, aby przypadkiem nie przedobrzyć. Cechami charakterystycznymi stylu Hampton są:

 • wdrożenie do aranżowanych wnętrz odrobiny nadmorskiego klimatu,
 • neutralność zastosowanych kolorów,
 • korzystanie z naturalnych materiałów (głównie len, mosiądz, marmur i wełna),
 • mnogość motywów marynistycznych,
 • długie zasłony i bardzo duże oraz przestronne okiennice,
 • obecność naturalnego drewna.

Jak widać tego stylu nie powinniśmy pomylić z żadnym innym. Należy do tego dorzucić luksusowe detale w wersji chromowanej oraz sporą ilość dodatków (sprawdzają się m.in. koce, świeczniki, poduszki dekoracyjne, narzuty, wazony, doniczki, itd.).

Urządzanie wnętrz w stylu Hampton – jak się za to zabrać? O czym bezwzględnie pamiętać?

Urządzanie wnętrz w stylu Hampton nie dla każdej osoby będzie prostym zadaniem, więc jeśli nie posiadamy w tym zakresie większego doświadczenia dajmy działać profesjonalistom. Na szczęście na współczesnym rynku znajdziemy wielu doświadczonych i wykwalifikowanych architektów wnętrz, którzy specjalizują się w aranżowaniu wnętrz w tym właśnie stylu. Uzyskamy od nich bardzo cenne wskazówki i porady.

stylu Hampton bazą są kremowe lub białe ściany. Przyjęło się, że praktycznie wszystkie elementy oraz dodatki powinny być stworzone w jasnych kolorach (np. beż lub jasny odcień niebieskiego). Dużą wagę przykłada się do rozmaitych dekoracji. Mogą być ściśle powiązane z nadmorskim klimatem, żeglarstwem czy też morskimi roślinami i zwierzątkami.

Jeśli zabieramy się za urządzanie poszczególnych pomieszczeń w tym właśnie stylu pamiętajmy o tym, aby postawić na wbudowane w ścianę regały, półki oraz szafki. Zyskamy tym samym nieco dodatkowej przestrzeni i nie będziemy musieli martwić się o to, gdzie ustawić wybrane dekoracje, książki czy też różne inne przedmioty. Styl Hampton bazuje na naturalnych materiałach, m.in. w zakresie wykańczania wnętrz. Nie bójmy się stawiać na deski dębowe, boazerię z desek lub też jutowe dywaniki. Wszystko zależy od tego, co konkretnie chcemy posiadać w swoim domach i mieszkaniach. Skonsultujmy to z wybranymi projektantami wnętrz, a na pewno zdołamy wcielić w życie nasze wszystkie pomysły.

Styl Hampton – co z meblami i dodatkami? Przykładowe pomysły

Nie da się ukryć, że meble i dodatki pełnią w stylu Hampton nieocenioną rolę i nigdy nie powinno się na nich oszczędzać. Co istotniejsze za każdym razem powinniśmy wybierać je z głową oraz po wielogodzinnych analizach. Strzałem w dziesiątkę okażą się klasyczne meble, które charakteryzują się bogatą estetyką, solidnością wykonania oraz ponadczasowością. Są też atrakcyjne pod kątem wizualnym, a do tego spełnią oczekiwania domowników oraz zapraszanych gości. Ciekawym pomysłem będą duże sofy, wygodne fotele i stoliki kawowe ze szklanymi blatami. Dorzućmy do tego stylowy kredens, nietuzinkową komodę i wiklinowe krzesła.

Powyższe meble sprawdzą się oczywiście w salonach, lecz jeśli chodzi o aranżację łazienki powinniśmy zainwestować w meble z metalowymi i eleganckimi gałkami, marmurowymi blatami, przeszkleniami i frezowanymi frontami. Tak zaaranżowane pomieszczenie sprawi nam ogromną satysfakcję i każdy gość zacznie je podziwiać tuż po przekroczeniu progu naszej łazienki.

Jak już zostało wspomniane w stylu Hampton ogromne znaczenie mają różnego rodzaju dodatki. Stawiajmy przede wszystkim na obrazy przedstawiające nadmorską faunę i florę, poduszki z florystycznymi wzorami, kwiaty znajdujące się w doniczkach czy też nawet modele statków.

Styl Hampton – jakich elementów nie może w nim zabraknąć?

Zabranie się za aranżowanie wnętrz w stylu Hampton zabiera dość dużo czasu, ale finalna aranżacja z pewnością będzie się prezentować obłędnie. Styl Hampton nie może się obejść bez:

 • metalowych lamp,
 • stylowych szkatułek na drobiazgi i biżuterię,
 • wiklinowych koszy,
 • kryształowych żyrandoli,
 • pamiątek z podróży,
 • lampek nocnych z eleganckimi abażurami,
 • drewnianych ławeczek, które zostaną umieszczone w przedpokojach.

Jak wiadomo architekci wnętrz dysponują wieloma oryginalnymi pomysłami, dlatego warto dać im dojść do głosu i posłuchać ich wartościowych rad. Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, iż nawet w przypadku nieco innych pomysłów w wersji początkowej zdecydujemy się na pewne korekty. Kluczowe znaczenie przy aranżacji wnętrz w stylu Hampton może mieć również to dla kogo konkretnie będzie wykonywane tego typu zlecenie. Inaczej przebiega aranżacja pomieszczeń w przypadku młodych małżeństw, a inaczej dla rodzin wielodzietnych i singli.

Styl Hampton – krótkie podsumowanie

Zajmijmy się teraz krótkim podsumowaniem całego artykułu. Styl Hampton zdobywa na terenie Polski coraz większą popularność mimo tego, że do niedawna był wykorzystywany jedynie przez zamożne elity. To skuteczne połączenie różnych stylów oraz epok, dzięki czemu na samym końcu stworzymy harmonijną całość.

Styl Hampton ma bardzo dużo wspólnego z elementami i motywami marynistycznymi oraz nadmorskim klimatem. To gwarancja luksusu, stylu, elegancji i prestiżu. Może być połączeniem stylu nowojorskiego, art deco oraz wiejskiego. Istotne jest to, aby w aranżacji wnętrz pomagali nam doświadczeni projektanci.

stylu Hampton na pierwszy plan wysuwają się jasne kolory, białe lub kremowe ściany, naturalne materiały i elementy (len, marmur, mosiądz, wełna – boazeria z desek, deski dębowe, jutowe dywaniki), wbudowane w ścianę regały oraz szafki, duże okiennice i bardzo długie zasłony. Dużą wagę przykładamy również do dodatków, wśród których możemy wyróżnić m.in.: wiklinowe kosze, modele statków, doniczki, wazony, koce, poduszki dekoracyjne z florystycznymi wzorami i dekoracje powiązane z żeglarstwem.

Inwestując we wnętrza w stylu Hampton bazujmy na klasycznych i ponadczasowych meblach salonowych (np. duże sofy, stoliki kawowe ze szklanymi blatami, wiklinowe krzesła, stylowe komody) oraz łazienkowych (meble z metalowymi gałkami, frezowanymi frontami i przeszkleniami). Jednocześnie miejmy pełną świadomość tego, że styl Hampton nie obejdzie się bez pamiątek i zdjęć z podróży, metalowych lamp, szkatułek na drobiazgi i biżuterię, lampek nocnych z abażurami i kryształowych żyrandoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
naklejki na płyty podłogowe

Naklejki na płytki podłogowe - oryginalna forma aranżacji wnętrz. Co za nimi przemawia?

Następny artykuł

Tapety do sypialni - na jaką propozycję postawić? Wskazówki

Podobne artykuły