Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Styl boho wywodzi się z paryskiej kultury cygańskiej. To połączenie lekkości, wygody i nawiązań do natury, dzięki któremu wnętrza są przytulne i prezentują się naprawdę wyjątkowo. Osoby, które nie czują się dobrze w nowoczesnych, surowych aranżacjach, z pewnością powinny wziąć pod uwagę możliwość urządzenia swojego mieszkania w klimacie la boheme. Jak wprowadzić go pod swój dach?

Cechy stylu boho

Cechy charakterystyczne w stylu boho to połączenie natury i lekkości form z funkcjonalnością. Dominująca w takich aranżacjach paleta barw czerpie inspirację ze świata flory. Pojawia się więc biel, szarość, beż, żółć, zieleń i błękit, a także mocniejsze odcienie czerni i brązu. Styl boho do natury nawiązuje też za pomocą materiałów. Można wprowadzić je do aranżacji, sięgając po drewno, wiklinę, len, ceramikę i inne materiały kojarzące się z rękodzielnictwem. Ciepłego, przytulnego klimatu aranżacjom w stylu boho nadają w głównej mierze tekstylia. To dzięki nim wnętrze nabiera kolorów i wyrazistości. W takich wystrojach nie trzeba bać się również wzorów – popularne są zwłaszcza te etniczne, wielobarwne. Charakterystyczne bywają też wykończenia z efektownymi frędzlami.

 

Styl boho: podłogi i ściany

Styl boho we wnętrzach to często awangardowy wręcz kontrast. Kiedy na ścianach gości więc ciemna, wzorzysta tapeta, na podłogę najlepiej jest zaprosić panele w jasnym, kontrastującym ze ścianą kolorze. Z kolei w przypadku udekorowania ścian jasnym kolorem farby czy energetyczną, kwiecistą tapetą, dobrym rozwiązaniem będzie wybór podłogi w ciemniejszym odcieniu. Popularnym rozwiązaniem w aranżacjach boho jest też podłoga stylizowana na starą lub postarzana. Natomiast ściany w wystroju tego typu nigdy nie powinny świecić pustkami. Jeśli są gładkie, pomalowane zwykłą farbą, warto udekorować je tematycznymi dodatkami. Wskazane będą przede wszystkim plecione makramy ścienne lub kwietniki, również plecione ze sznurków.

Meble i dekoracje w stylu boho

Jakie meble i dodatki w stylu boho sprawdzą się najlepiej, zależy to przede wszystkim od klimatu, jaki pragniemy nadać aranżacji. Egzotykę do wnętrza wprowadzą meble ze szlachetnych gatunków drewna, jak mahoń, heban czy palisander. Natomiast lekkości i swojskiego charakteru nabierze wystrój z meblami bambusowymi lub wiklinowymi. W mieszkaniu urządzonym zgodnie z zasadami stylu boho nie do przecenienia są jednak przede wszystkim dekoracje, w tym zwłaszcza tekstylne. Na półkach i blatach warto ustawić więc ceramikę, najlepiej ręcznie robioną, malowaną. Z kolei na podłogach, krzesłach i kanapach mogą pojawić się wielobarwne i bogato zdobione pledy, dywany, chodniki, poduszki czy narzuty.

Typowa cechą stylu boho jest swoboda, a także nawiązanie do artystycznej duszy właściciela mieszkania, dlatego w kwestii dodatków nie należy w żaden sposób ograniczać się do jednego koloru, wzoru czy kultury. Warto pamiętać też, że boho lubi nawiązania do świata natury, zatem we wnętrzach nie powinno zabraknąć też świeżych roślin lub przynajmniej roślinnych motywów, na przykład w formie zielonej tapety na ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jaki stół wybrać do jadalni? Kilka praktycznych rad

Następny artykuł

Styl vintage. Cechy charakterystyczne.

Podobne artykuły