Styl vintage. Cechy charakterystyczne.

Styl vintage cieszy się obecnie co raz większą popularnością, nie tylko w modzie, ale także w aranżacji wnętrz. Styl ten nawiązuje do poprzednich, minionych już epok. Aranżacje w stylu vintage są doceniane przez co raz większą liczbę odbiorców. Na pewno wielu osobom zdarzyło się wyrzucić wiele mebli, ponieważ były już stare i niemodne. Często przyczyną tego była zmiana wystroju wnętrza. Wyrzucane meble czasami mogą być warto wiele pieniędzy. Popularność stylu vintage skutkuje wzrostem zainteresowania starymi meblami na internetowych aukcjach i nie tylko.

Definicja stylu vintage

Vintage jest słowem pochodzenia angielskiego, zaczerpniętego z terminologii winiarskiej Francji. Pierwotnie oznaczało “winobranie”, obecnie określenie vintage oznacza “klasyczny”, “szlachetny” lub “zabytkowy”. Stosuje się go w odniesieniu do przedmiotów pochodzących z minionych epok. Cechą charakterystyczną tego stylu jest to, że nie odnosi się on do jednej epoki, lecz określa style i przedmioty ze wszystkich epok, które już przeminęły. Styl vintage posiada także pewne elementy charakterystyczne.

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Styl vintage początkowo zyskał popularność w świecie mody, dopiero po tym sukcesie przeniknął do aranżacji wnętrz. Jego cechami charakterystycznymi jest oryginalność, jakość, autentyczność i różnorodność. Aranżacje w stylu vintage mogą być bardzo różne, w zależności od źródła inspiracji. Inspiruje się wzornictwem zarówno lat dwudziestych, sześćdziesiątych jak i kulturą baroku. Ważne jest jednak, aby zawsze łączyć stare z nowym.

Jakie meble do stylu vintage?

Cechą charakterystyczną tego stylu jest wykorzystywanie starych, drewnianych mebli. Dodaje się do nich ozdobne, nietuzinkowe ozdoby. Styl vintage łączy ze sobą przeszłość z nowoczesnością, ale tak, aby elementy zabytkowe nie zdominowały zbyt mocno wnętrza. Dzięki temu powstałe aranżacje są oryginalne i niepowtarzalne. Styl vintage lubi posiadające pewną historię, autentyczne elementy pochodzące z dawnych epok.

Styl vintage a styl retro

Określenia retro i vintage są często stosowane zamiennie, jest to jednak błąd. To prawda, że są one podobne oraz posiadają wspólne cechy. Istnieją jednak kluczowe aspekty odróżniające je od siebie. Najważniejszą różnicą jest czas i miejsce produkcji przedmiotów. Styl retro jedynie czerpie inspiracje z przeszłości, ale wykorzystywane elementy są nowoczesne (stylizowane na dawne czasy). Styl vintage zaś daje drugie życie starym przedmiotom, których lata świetności dawno minęły. Dzięki modzie na vintage przedmioty zyskują drugie życie, co sprzyja aktualnie pasującej modzie na ekologię.

Salon w stylu vintage

Ten styl uwielbiają zwłaszcza miłośnicy starych mebli z duszą. Zamknięta w nich historia nadaje unikalny i niepowtarzalny klimat wnętrzom. W tym stylu sprawdzą się nie tylko meble z drewna, ale także metalu. Dobrym wyborem są dobrze elementy ze starej porcelany, płyty winylowe oraz regały z epoki rock&roll’a. Można wziąć pod uwagę także starodawny parkiet w jodełkę oraz tapety retro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Następny artykuł

Czym charakteryzuje się styl loftowy? Kilka ważnych podpowiedzi

Podobne artykuły