Czym charakteryzuje się styl loftowy? Kilka ważnych podpowiedzi

Styl loftowy to idealna propozycja dla wszystkich zwolenników surowości, prostoty, oszczędności formy oraz minimalizmu. Nie oznacza to jednak, że takie wnętrza nie mogą być eleganckie, przytulne oraz klimatyczne. Wiele zależy oczywiście od tego, w jaki sposób urządzi się poszczególne pomieszczenia w stylu loftowym. Najlepiej byłoby poprosić o wsparcie doświadczonych architektów wnętrz, aby mieć pewność w jakie meble oraz dodatki inwestować w pierwszej kolejności.

Czym konkretnie wyróżnia się styl loftowy?

Na samym wstępie warto zadać sobie jedno kluczowe pytanie – czym charakteryzuje się styl loftowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest na szczęście zbyt skomplikowana, ponieważ omawiany styl jest związany przede wszystkim z:

  • nieskrępowaną zbędnymi dodatkami przestrzenią,
  • maksymalną funkcjonalnością w zestawieniu z przestronnością,
  • surowością i wyeksponowanymi elementami konstrukcyjnymi,
  • odcieniami bieli, brązu oraz szarości.

Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne stylu loftowego nie można pominąć jednej podstawowej zasady – im mniej, tym lepiej. To doskonałe wnętrza dla osób ceniących sobie minimalistyczne rozwiązania. Zamiast kilku pokoi można się zdecydować na jednolitą przestrzeń użytkową, którą później podzieli się na poszczególne strefy (np. wypoczynkową, edukacyjną, jadalną, itd.).

Jakie meble oraz dodatki sprawdzą się w stylu loftowym? Wskazówki

Nie każda osoba zabierająca się za urządzanie wnętrz wie jakie meble i dodatki do stylu loftowego powinno się dokładnie przeanalizować. Nie wszystkie elementy będą tam po prostu pasować. Meble ogranicza się do absolutnego minimum, chociaż oczywiście w takich pomieszczeniach nie może zabraknąć:

  • standardowych regałów przemysłowych,
  • prostego stołu loftowego,
  • kanapy o prostym wykończeniu,
  • loftowych lamp (najlepiej z ciemnego tworzywa),
  • okien bez jakichkolwiek osłon (przede wszystkim warto unikać kolorowych zasłon i firanek).

Kluczową kwestią jest tutaj jednak duży rozmiar omawianych mebli. Jeśli domownicy zdecydują się na niewielkie meble, dostępna przestrzeń loftowa optycznie je pomniejszy, a całość nie będzie się prezentować zbyt efektownie. Jednocześnie nie można zapominać o dodatkach, a konkretniej o nietuzinkowych (starych) zegarach, dużych lustrach, świecznikach, industrialnych dekoracjach czy też nawet maszynach pisarskich.

Styl loftowy – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora zabrać się za krótkie podsumowanie artykułu o coraz bardziej popularnym na polskim rynku wnętrzarskim stylu loftowym. Cechy charakterystyczne stylu loftowego to: przestronność, surowość, minimalizm, oszczędność formy oraz wyeksponowane elementy konstrukcyjne. Biorąc pod lupę przeważające kolory, są to biel, brąz oraz szarość. Zastanawiając się nad tym, jakie meble i dodatki do stylu loftowego dobrać do własnego mieszkania można pomyśleć o: kanapach o prostym wykończeniu, prostym stole loftowym, oknach bez osłon, standardowych regałach przemysłowych, starych i nietuzinkowych zegarach, maszynach pisarskich, świecznikach, dużych lustrach oraz loftowych lampach. Styl loftowy to skuteczne połączenie funkcjonalności z prostotą aranżacji. Im mniej mebli i dodatków, tym lepiej dla domowników i całego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Styl vintage. Cechy charakterystyczne.

Następny artykuł

Jak wygląda wnętrze w stylu glamour?

Podobne artykuły