Jaką wannę wybrać? Praktyczne wskazówki

Zaaranżowanie funkcjonalnej i wygodnej łazienki nie zawsze jest łatwe. Musimy liczyć się z wieloma decyzjami, które będą miały wpływ na zadowolenie domowników. Jednym z najważniejszych dylematów jest wybór idealnej wanny. Znaczenie ma tutaj nie tylko rodzaj wanny, lecz także kolorystyka, styl i wielkość. Sprawdźmy, co jest najważniejsze podczas zakupu. Jak wybrać wannę do łazienki? O czym trzeba pamiętać podczas doboru?

Najważniejsze parametry

Wanna łazienkowa występuje na rynku w wielu ciekawych wersjach, dlatego każdy dobierze coś dla siebie. Istotną kwestią jest ilość i kształt przestrzeni w łazience, w której ma stanąć wanna. Warto także zaplanować miejsce dookoła wanny, tak aby wygodnie z niej korzystać. Najważniejszymi parametrami podczas zakupu są z pewnością:

  • Kształt i wielkość wanny – do wyboru mamy modele owalne, kwadratowe, czy też prostokątne. Jeśli mamy niewielką łazienkę, nie należy wybierać zbyt dużych elementów otoczenia. Niewiele miejsca może wpłynąć na dyskomfort użytkowników.
  • Materiał wanny – najczęściej wybierane są akrylowe wanny. Są ciepłe w dotyku i łatwe w czyszczeniu. Możemy postawić na gustowne wanny z konglomeratu i kamienia, która pasują do minimalistycznych wnętrz. Wersje metalowe i żeliwne z kolei są dosyć tanie i wytrzymałe.
  • Sposób montażu baterii – warto sprawdzić, gdzie oraz w jakim układzie znajdują się wyjścia do instalacji wodnej. Baterię zamontować można w ścianie lub bezpośrednio w wannie, w zależności od danej wersji.
  • Głębokość wanny – zazwyczaj wolnostojące wanny są głębsze od wersji do zabudowy. Pamiętajmy o tym, że gabaryty tego elementu mają wpływ na łatwość i komfort użytkowania.

Nie bez znaczenia jest też kolor wanny. Już od lat najchętniej stawiamy na białe modele, co nie oznacza, że nie możemy dobrać także innych kolorów. W nowoczesnej łazience przykładowo sprawdzi się wanna w kolorze czarnym, które podkreśli elegancję i klasę pomieszczenia.

 

Co jeszcze jest ważne?

Wanna wolno stojąca czy zabudowana? To pytanie nurtuje wiele osób. Istotne jest to, że wiele zależy od naszych oczekiwań. Zabudowane wanny doskonale wpiszą się w aranżację naszej łazienki. Jednakże trzeba liczyć się z wymagającym montażem, który bywa skomplikowany. Z kolei wersje wolnostojące doskonale się prezentują i mogą stanowić najważniejszy punkt we wnętrzu.

Poza powyższymi aspektami, nie zapominajmy także o innych cechach idealnej wanny. Każdy powinien zadbać o to, aby stworzyć wnętrze spójne i przyjazne. Warto zatem wybrać ceramikę z konkretnej linii produktów, najlepiej od jednego producenta. W efekcie mamy pewność, że uzyskamy odpowiedni efekt wizualny. Zakup wiąże się także ze sprawdzeniem syfonu do wanny. Odpływ powinien być jak najkrótszy, tak aby zachować łatwość czyszczenia. W codziennej pielęgnacji niezwykle pomocne jest też dodatkowe wyposażenie. Mogą nam się przydać podłokietniki, uchwyty, hydromasaż, siedzisko i kolorowe podświetlenie. Wszystko to ułatwia korzystanie z wanny i podnosi poziom wygody. Gustowna wanna łazienkowa jest zarówno elementem użytkowym, jak i dekoracyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Remont całego mieszkania - krok po kroku

Następny artykuł

Fronty kuchenne: jak wybrać odpowiednie dla swojej kuchni?

Podobne artykuły