Rdza gruszy – jak ją rozpoznać i jej zapobiegać?

Grusza to drzewo owocowe chętnie wybierane do przydomowego ogrodu. Sama roślina nie jest wymagająca w uprawie, za to owoce, które rodzi okazują się smaczne zarówno na świeżo, jak i w formie dżemu czy innego typu przetworu domowego. Niestety, czasami nawet grusza może zostać zaatakowana przez chorobę. Jedną z najpopularniejszych jest rdza gruszy, czyli choroba grzybowa. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć?

Czym jest rdza gruszy?

Rdza gruszy to choroba grzybowa wywoływana przez nagoć sawinową – Gymnosporangium sabinae. Grzyb atakuje nie tylko gruszę, ale też inne rośliny ogrodowe, w tym przede wszystkim jałowiec sabiński. Jeśli rośnie on w tym samym ogrodzie, pojawienie się grzyba jest bardziej prawdopodobne. Rozwojowi tej konkretnej choroby grusz sprzyjają także pewne warunki pogodowe, w tym:

  • mroźne zimy,
  • zimne wiosny,
  • deszczowe lata,
  • silne wiatry.

Po czym poznać rdzę gruszy?

Rdza gruszy daje łatwe do rozpoznania symptomy. Objawy choroby liści gruszy to niewielkie, pomarańczowe plamy, które zlokalizowane są głównie w górnej części liści. Plamy te stale powiększają się, aby przybrać wygląd wyraziście pomarańczowych (rdzawych) narośli. Od spodu na liściach pojawiają się też wypustki z żółtymi zarodnikami. Chorobę można rozpoznać również po tym, że dotknięte nią liście w miejscach porażenia grzybem stają się zgrubiałe i twarde, a narośla mają gąbczastą strukturę. Rdzawe plamy na liściach gruszy nie są jedynym objawem tej choroby. Grzyb może porażać również ogonki liściowe, a nawet pędy. Należy wiedzieć, że choroba skutkuje przedwczesnym opadaniem liści i ogólnym osłabieniem rośliny. Doprowadza też do pogorszenia owocowania, również w kolejnym sezonie. Ponadto, porażone grzybem owoce – nawet jeśli pojawią się na drzewie w mniejszej ilości – i tak nie nadają się do spożycia.

Jak zapobiegać rdzy gruszy?

Rozwojowi rdzy gruszy można i warto zapobiegać, ale da się także walczyć z chorobą na wczesnym etapie rozwoju. O wiele łatwiej jest jednak stosować profilaktykę niż usunąć skutki porażenia grzybem. Jednym z podstawowych środków zaradczych może być posadzenie gruszy w dużej odległości od jałowców, które uznaje się za potencjalnych nosicieli choroby. Rozwiązanie to nie zawsze okazuje się skuteczne, gdyż grzybnie mogą być z łatwością przenoszone przez wiatr nawet na odległość wielu kilometrów. Jeśli drzewko zostanie dotknięte chorobą, należy na bieżąco i regularnie niszczyć porażone grzybem liście, choć takie działanie również nie zawsze bywa wystarczające. Warto pamiętać, że zainfekowane liście gruszy nie nadają się do kompostowania – należy je spalić, aby zniszczyć zarodniki.

Dobrą metodą walki z grzybem jest natomiast stosowanie oprysków. Patogen zwalczają między innymi preparaty przeciw parchowi gruszy i jabłoni oraz domowe gnojówki z czosnku, cebuli, skrzypu polnego i roztworu sody oczyszczonej. Aby opryski przyniosły oczekiwane rezultaty, należy stosować je regularnie co 7 do 14 dni, najlepiej w okresie od momentu, kiedy drzewka wchodzą w fazę pękania pąków do czasu zakończenia kwitnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ocieplanie pianką

Ocieplenia pianką - o czym musimy bezwzględnie pamiętać? Zalety, rodzaje, parametry

Następny artykuł

Szklarnia balkonowa – nowy trend „urban gardening”

Podobne artykuły