Stół do jadalni – jaki wybrać?

Stół w jadalni stanowi centralny punkt przestrzeni, przy którym spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, by celebrować piękne i ważne chwile. Wybór tego mebla powinien mieć kluczowe znaczenie, nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i estetyki. Jaki stół wybrać do jadalni? Jaki materiał będzie najlepszy? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Z jakiego materiału wybrać stół do jadalni?

Jaki powinien być idealny stół do jadalni? Funkcjonalny, praktyczny, trwały, a także… piękny! W końcu to ten mebel jest sercem domu, przy którym spotykamy się z pozostałymi domownikami po pracowitym dniu. Warto zatem wybrać materiał dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Do wyboru mamy wiele rodzajów: drewno lite, płyta MDF, szkło, tworzywo sztuczne, materiały drewnopochodne.

Liczne możliwości czasem nie ułatwiają wyboru, jednakże pozwalają na lepsze spersonalizowanie modelu do naszych potrzeb. Do najpopularniejszych modeli należą eleganckie stoły z litego drewna, które prezentują się niezwykle efektownie.

Dlaczego warto wybrać taki model? Jest nie tylko niezwykle estetyczny, ale i trwały. Solidny materiał, jakim jest lite drewno, gwarantuje wytrzymałość, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się stołem przez wiele lat, o ile zadbamy o właściwą pielęgnację mebla. Ponieważ można je odnawiać, jest to inwestycja na długie dekady. Szeroki wybór różnych gatunków drewna wpływa nie tylko na wybarwienie stołu, ale także na jego właściwości użytkowe. Szeroką ofertę stołów z litego drewna znajdziesz na https://danzz.pl/katalog/meble/stoly-z-litego-drewna/

Stół do jadalni powinien komponować się harmonijnie z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Stół wykonany z litego drewna z łatwością można dopasować do większości nowoczesnych stylów wnętrzarskich, a w przypadku zmiany aranżacji taki mebel jest na tyle uniwersalny, że możemy mieć niemalże pewność, że wciąż będzie wpisywał się w najnowsze trendy.

Kiedy warto postawić na stoły rozkładane?

Ograniczona przestrzeń niewielkich mieszkań bardzo często nie pozwala nam na ustawienie stołu, który pomieściłby nie tylko wszystkich domowników, ale i ewentualnych gości. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest wybór stołu rozkładanego, wykonanego z litego drewna. Nierozłożony stół pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni w codziennym użytkowaniu, bez rezygnacji z funkcjonalności.

Współczesne modele stołów rozkładanych są wyposażone w wygodne mechanizmy, które pozwalają na szybkie zamontowanie dostawek, gdy tylko pojawi się taka konieczność. W ten sposób nie będzie problemu z miejscem dla gości, np. podczas urodzin czy świąt. Istnieją modele, które można powiększyć nawet o 120 cm, co znacznie zwiększa dostępną przestrzeń dla biesiadników.

Jest to także idealne rozwiązanie, gdy naszą jadalnię stanowi wielofunkcyjne pomieszczenie (np. jadalnia połączona z salonem). Stoły rozkładane z litego drewna pozwolą na elastyczne dostosowanie przestrzeni do bieżących potrzeb.

Stół okrągły czy prostokątny?

Jednym z dylematów, przed którymi stajemy, poszukując idealnego stołu do jadalni, jest kształt blatu. Oto najważniejsze zalety modeli okrągłych i prostokątnych:

Stół okrągły:

  • Sprzyja integracji. Okrągły stół sprawia, że każdy z biesiadników widzi siebie nawzajem. Taka atmosfera sprzyja integracji i wspólnym rozmowom.
  • Doskonały do małych przestrzeni. Okrągły stół zajmuje mniej miejsca niż prostokątny; z tego powodu będzie to idealne rozwiązanie do małej jadalni. W przypadku małych przestrzeni warto postawić na lekką i smukłą formę – szczególnie jeśli blat jest umieszczony na smukłych, skośnych nóżkach.
  • Można ustawić nieparzystą liczbę krzeseł. W porównaniu do stołów prostokątnych, ustawienie nieparzystej liczby krzeseł nie zaburzy zasad symetrii.
  • Bezpieczeństwo. Okrągły stół jest pozbawiony ostrych krawędzi, co jest szczególnie ważne, gdy domownikami są dzieci.

Stół prostokątny:

  • Większa powierzchnia robocza. Stół prostokątny oferuje więcej przestrzeni koniecznej do ustawienia talerzy, potraw czy dekoracji.
  • Ergonomia. Stół prostokątny można w miarę konieczności ustawić przy ścianie, np. by zaoszczędzić na przestrzeni.
  • Wielofunkcyjność. Stół prostokątny, dzięki swojemu uniwersalnemu kształtowi, może być wykorzystywany również np. do nauki, pracy, hobby.
  • Klasyczny design. Stół prostokątny to klasyka, która zawsze się obroni. Pasuje do wielu stylów wnętrzarskich, a także prezentuje się ponadczasowo i elegancko.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Ostateczny wybór stołu do jadalni będzie zależał od wielu czynników, takich jak aranżacja jadalni, liczba domowników, dostępna przestrzeń czy budżet. Należy pamiętać, że mebel ten będzie służył nam każdego dnia, a więc warto zadbać o wybranie takiego modelu, by wyróżniał się jakością i funkcjonalnością.

Bardzo ważne jest nie tylko dostosowanie wymiarów stołu do liczby domowników, ale także do tego, ilu gości możemy spodziewać się np. podczas uroczystości rodzinnych. Gdy często jesteśmy gospodarzami takich biesiad, doskonałym wyborem będzie model rozkładany. Najwyższej jakości materiały, a także elegancka estetyka stołów z litego drewna sprawia, że takie modele nie tracą na popularności, zatem zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pomysł na małą łazienkę w bloku. Postaw na funkcjonalne meble do łazienki

Następny artykuł

Jak zaplanować idealne oświetlenie do pokoju dziecka?

Podobne artykuły