Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Moda na kulturę skandynawską odcisnęła swoje piętno nie tylko w popkulturze, ale również w architekturze. Obecnie można zaobserwować rosnące zainteresowanie wnętrzami wykończonymi w stylu skandynawskim. Wzrost zainteresowania nie jest przypadkowy i najwidoczniej nie jest to przejściowy trend. Coraz częściej otwarte przestrzenie i minimalizmy tak charakterystyczne dla tego stylu stają się standardem w wielu wykończeniach wnętrz. Przyjrzyjmy się zatem, z jakich powodów styl ten zyskał taką popularność?

Jakie są cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i prostota. Meble i całe wyposażenia powinno być jak najprostsze i funkcjonalne. W całym stylu stawia się na nawiązania do natury i świata przyrody, stąd często obecne są naturalne materiały. Dużą rolę w całej aranżacji odgrywa światło i otwarte przestrzenie. Standardowym elementem spotykanym w stylu skandynawskim są panoramiczne okna zapewniające duży dostęp światła. Całe wnętrze ma być przestronne, dobrze oświetlone i wykończone w jasnych stonowanych barwach takich jak biel i szarość.

Jakie kolory i meble w stylu skandynawskim są najpopularniejsze?

Jasne kolory i meble wykonane z drewna to cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego. Dominującymi barwami jest biel, szarość i beż, choć czasami można spotkać elementy w kolorach pastelowych stanowiących kontrast dla reszty barw. Meble najczęściej są wykonane z drewna i mają prostą formę zapewniającą jak największe walory użytkowe. Jasne barwy idealnie korespondują z drewnem, tworząc harmonijną całość.

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Decydując się na aranżacje wnętrza w stylu skandynawskim, należy postawić na jasne barwy i naturalne materiały. Duże okna pozwolą zapewnić odpowiedni dopływ światła i dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie. Warto również użyć dodatków nawiązujących do przyrody, świetnie sprawdzą się naturalne tkaniny i dywany inspirowane futrem zwierząt. Wybierając materiał na podłogę, najlepiej sprawdzą się jasne panele podłogowe wykonane z drewna lub jego imitacji.

Co powoduje, że styl skandynawski jest tak popularny?

Ciężko doszukać się jednego powodu, który sprawił, że styl skandynawski zyskał taką popularności. Na pewno nawiązanie do natury i minimalizm pomógł mu wpasować się w obecne gusta.  O jego popularności świadczy fakt, że wielu ludzi doskonale wie jakie kolory i meble w stylu skandynawskim dominują, co nie jest oczywiste w przypadku innych stylów. Obecnie jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz.

Podsumowanie

Styl skandynawski na dobre zagościł w wielu domach, jest nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny. Dominującymi barwami są szarość i biel, które w połączeniu z drewnianymi elementami podkreślają związek z naturą. Samo wnętrze powinno być przestronne i otwarte z dużą ilością naturalnego światła. Meble w stylu skandynawskim powinny zachować jak największą funkcjonalność połączoną z minimalistycznym wyglądem. Głównym materiałem, z którego wykonywane są meble, jest drewno i stal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Krzesła ergonomiczne - co je charakteryzuje i dlaczego warto je wybrać do pracy przy biurku

Następny artykuł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?

Podobne artykuły