Drzewo orzechowca jest rośliną, którą warto posiadać w prywatnym ogrodzie. Nie tylko zapewnia zieleń i cień, ale także jest źródłem bogatych w witaminy owoców. Naturalnym siedliskiem orzecha włoskiego jest Azja i Europa. Jego uprawa w polskim klimacie nie jest trudna.
Zalety i wady zasadzenia orzechowca w ogrodzie
Orzech włoski jest drzewem owocowym, o kulistych owocach ukrytych pod gładką, zieloną okrywą. Owoce dojrzewają w październiku, gdy zielona skorupa pęka i odpada. Pod nią widoczna jest brązowa skorupka chroniące jadalne nasiona, które są pełne niezwykle cennych składników odżywczych, a zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki zawartości wielu składników zaleca się, aby obrane orzechy podawać dzieciom, po ukończeniu 2-3 roku życia.
Owoce orzechowca mogą mieć różne zastosowanie. Najlepiej jest je spożywać na surowo, zaraz po zerwaniu z drzewa. Owoce mogą także zostać wysuszone, a następnie dodawane do deserów, ciast, lodów, pieczywa oraz domowych nalewek i likierów.
Orzech włoski się drzewem dorastającym nawet do 20 metrów, choć raczej spotyka się mniejsze okazy. Podobnie jak w przypadku czarnego orzecha, drewno orzecha włoskiego jest bardzo wartościowe. Oprócz cennych owoców, orzech włoski jest piękną ozdobą ogrodu. Drzewo o rozłożystym pokroju zapewnia głęboki cień, który jest bardzo pożądany podczas upałów.
Dodatkową zaletą orzechowca są właściwości lecznicze liści, łupin i kory. Mają one działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Obniżają poziom cukru we krwi oraz wspomagają krążenie. Mogą także łagodzić zmiany skórne i łupież.
Jak sadzić orzechowca?
Miejsce przeznaczone do posadzenia orzecha włoskiego musi zostać głęboko przekopane oraz odpowiednio nawiezione kompostem lub obornikiem. W przypadku ciężkiej lub ubogiej gleby należy dodać kilka wiader dobrej ogrodowej ziemi. Bryła korzeniowa rośliny musi zostać delikatnie rozłożona, a następnie umieszczona z wykopanym dole, zasypana ziemią oraz delikatnie ugnieciona.
Orzechowiec jest drzewem osiągającym duże rozmiary oraz posiadający rozłożystą koronę. W małych ogrodach warto jest wybrać odmianę o mniejszym wzroście lub szczepioną na pniu, nadającą się do uprawy w donicach.
Pielęgnacja orzechowca
Orzech włoski jest dość wymagającą rośliną. Jedynie odpowiednia pielęgnacja zapewni prawidłowy rozwój oraz obfite owocowanie. Orzechowiec charakteryzuje się głębokim systemem korzeniowym, który doskonale samodzielnie radzi sobie z pobieraniem wody. Młode drzewko jednak może nie mieć jeszcze odpowiednio rozbudowanego systemu korzeniowego, dlatego przez kilka pierwszych lat warto na wiosnę je podlewać.
Nawożenie orzecha włoskiego potrzebne jest jedynie w momencie sadzenia. Późniejsze nawożenie nie jest konieczne, ale na wiosnę można podsypywać drzewo długo działającym nawozem mineralnym, wieloskładnikowym.
Ważnym zabiegiem orzecha włoskiego jest jego cięcie (szczególnie u młodych i szczepionych drzewek). Dzięki temu korona drzewa zostanie odpowiednio uformowana. Niekiedy duże drzewa także mogą wymagać przycięcia, aby zmniejszyć rozmiary i prześwietlić koronę. Najlepiej jest ciąć pędy, których średnica nie przekracza pięciu centymetrów. Cięcia na grubszych pędach trudniej się goją.