Praktyczne porady, jak dbać o Katalpę

Czy Katalpa w ogrodzie to dobry pomysł?

Katalpa zwyczajna zwana także surmią bignoniową to dekoracyjne drzewo, często wybierane zarówno do części reprezentacyjnych ogrodu, jak i do terenów miejskich. Wielkie, sercowate liście potrafią zauroczyć każdego, a dzięki kilku odmianom uprawianym w Polsce, miłośnicy zieleni mogą cieszyć oczy gęstym półkulistym kształtem oraz kwiatostanami, przypominającymi orchideę.

Katalpa w ogrodzie- która odmiana będzie odpowiednia?

Ze względu na liczne walory estetyczne Katalpa (Catalpa)  w ogrodzie świetnie odnajduje się na eksponowanych stanowiskach jako soliter. Z uwagi na gęstość korony często jest wykorzystywana także do budowy szpalerów. Surmie mają stosunkowo niewielkie wymagania, gdyż wytrzymują okresowe niedobory wody, są odporne na zanieczyszczenia, a po 2-3 latach również na mrozy. Wśród 11 odmian najczęściej wybierane to:

  • Katalpa zwyczajna ‘Nana’ – odmiana karłowata, szczepiona na pniu, osiągająca wysokość do 3-5 m, nie kwitnąca, wolnorosnąca o zwartym pokroju korony, idealna do małych ogrodów przydomowych;
  • Katalpa zwyczajna ‘Aurea’ -drzewo o lekko żółtym zabarwieniu liści, osiągające do 10 metrów, szybkorosnące o rozłożystej koronie, charakteryzujące się wonnymi, miododajnymi kwiatostanami o długości nawet 30 cm, strąkami nasiennymi utrzymującymi się przez zimę;
  • Surmia pośrednia ‘Purpurea’ – w formie szczepionej wolnorosnące lub nieszczepionej szybkorosnące drzewo zależnie osiągające 2-10 metrów, młode liście wybarwione na ciemnopurpurowy kolor. 

Wybór odpowiedniej odmiany zależy więc nie tylko od rozmiaru drzewa, jak i terenu, ale także od tego, czy istotną kwestią jest tempo wzrostu rośliny oraz kwitnienie.

Kiedy i gdzie warto sadzić Katalpę?

Surmię z doniczki można sadzić przez cały sezon, natomiast sadzenie rośliny z odkrytą bryłą korzeniową należy zaplanować na wiosnę lub jesień.

Katalpy to bardzo wdzięczne rośliny i nie mają wielkich wymagań glebowych. Preferują gleby żyzne i niezbyt wilgotne, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Najlepiej będą się czuły na stanowiskach osłoniętych od wiatru i słonecznych, gdzie liście uzyskają najintensywniejsze wybarwienie, a korona równomiernie się rozrośnie, dając spektakularne efekty.  

Jak prawidłowo dbać o Surmię?

Pielęgnacja Katalpy sprowadza się do podstawowych zabiegów, takich jak cięcie, nawożenie i zabezpieczanie młodych sadzonek na zimę agrowłókniną lub słomą. Poza okresem wiosennym i letnim nie należy stosować nawozów wieloskładnikowych, by nie stymulować nowych przyrostów. Można za to użyć kompostu lub nawozów jesiennych. Nie ma również wielu zawiłości w kwestii tego, jak przycinać Katalpę. Usuwanie pędów chorych i tych, które nie przetrwały mrozów, najlepiej zaplanować na czas wiosenny, kiedy pąki są już widoczne. Przy zabiegu sanitarnym ciąć nad pierwszym zdrowym zalążkiem liści. W odmianach szczepionych na pniu pozostałe pędy należy co roku skracać o połowę, by korona mogła się zagęszczać i przybierać kulisty kształt. Przy starszych drzewach wykonuje się tylko cięcia sanitarne i prześwietlające.

Surmie mają znacznie więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Zwarty pokrój korony szybko może dać cień w upalne lato, a olejki zawarte w kwiatach odstraszają komary. To połączenie to przepis na idealny letni wypoczynek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Robot sprzątający. Wady i zalety

Następny artykuł

Orzech włoski. Czy warto go zasadzić w ogrodzie? Pielęgnacja orzechowca

Podobne artykuły