Uprawa borówek w ogrodzie – praktyczne wskazówki

Borówka amerykańska to jeden z najpopularniejszych i najcenniejszych krzewów owocowych, które uprawiać można w przydomowych ogrodach. Uprawiany i pielęgnowany w sprzyjających warunkach, ten stosunkowo niewielki krzew daje bardzo smaczne, zdrowe i obfite plony. Uprawa borówki w ogrodzie jest dosyć prosta, ale sukces można osiągnąć tylko wtedy, gdy zapewni się krzewowi optymalne warunki wzrostu. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na stanowisko oraz warunki glebowe borówki, a także terminy i metody ich pielęgnacji.

Odpowiedni sposób na sadzenie borówek

Bardzo ważna kwestią jest to jak sadzić borówki. Ich sadzenie jest stosunkowo prosto i wymaga trzymania się następujących czterech etapów:

  • Należy wykopać dół o głębokości około 40 cm i średnicy około 60 cm (w zależności od wielkości sadzonki),
  • Drugi etap polega na umieszczeniu rośliny w dołku o około 5 cm głębszym niż rosła w zakupionej doniczce,
  • Zasypać dołek ziemi ogrodowej oraz torfu w proporcji 1:1,
  • Dookoła borówek należy usypać kopczyki z trocin lub niewielkiej kory sosnowej.

Oczywiście nie należy zapominać o ich podlewaniu po posadzeniu.

Kiedy sadzić borówki?

Borówki amerykańskie są dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych przez cały rok, ale najlepszy czas na ich sadzenie to wiosna oraz jesień. Każdy z tych okresów ma swoje zalety i wady. Borówka posadzona wiosną nie jest narażona na przemarznięcie, ale wymaga podlewania latem. Borówka posadzona jesienią wymaga właściwego zabezpieczenia jej przed niższymi temperaturami w trakcie zimy.

Wybór odpowiednich sadzonek borówki jest ważniejszy niż termin, w którym je sadzimy. Warto kupować krzewy dwuletnie, które posiadają już odpowiednio rozwinięty system korzeniowy, co zwiększa ich szanse na przyjęcie się.

Co zrobić, aby krzak borówek miał dużo owoców?

Aby móc cieszyć się dużo ilością owoców borówki należy pamiętać o kilku zasadach i odpowiedniej pielęgnacji. Uprawa borówki nie musi być trudna, jeśli roślinom zapewnione zostaną odpowiednie warunki. Nie oznacza to jednak, że borówka sama nam wyrośnie – wykonywać trzeba następujące zabiegi.

Nawożenie

Nawożenie to jeden z kluczowych zabiegów dla borówki. Dzięki temu rośliny otrzymują składniki odżywcze, których potrzebują do właściwego wzrostu. Krzewy borówki natomiast nie mają dużych wymagań pokarmowych i są podatne na przenawożenie, dlatego zabiegi te należy wykonywać w odpowiednich ilościach. Przy uprawie borówki nawozy azotowe stosuje się w trzech turach, pierwszą pod koniec maja, bezpośrednio po kwitnieniu, a ostatnią pod koniec czerwca, po okresie szybkiego wzrostu owoców. W praktyce nawóz azotowy należy stosować trzykrotnie w odstępach od dwóch do trzech tygodni. Odpowiednie są mocznik, siarczan amonu i azotan amonu w ilości około 10 g/m2.

Podlewanie

Borówka nie urośnie bez regularnego podlewania. Krzewy mają wyjątkowo płytki system korzeniowy i są bardzo wrażliwe na brak wody. W czasie braku opadów, należy regularnie go podlewać.

Przycinanie krzewów

Przycinanie krzewów borówki jest konieczne. Jeśli krzewy są zbyt gęste lub zbyt wysokie, nie przyniosą wielu owoców. W zaniedbanych krzewach zaobserwować można nie tylko niewielką ilość pąków kwiatowych, lecz również karłowate owoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Orzech włoski. Czy warto go zasadzić w ogrodzie? Pielęgnacja orzechowca

Następny artykuł

Śliwa węgierka - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Podobne artykuły