Czy Mikołaj zmieści się do komina placówki opiekuńczo-wychowawczej?

Właśnie rozpoczęła się akcja mikołajkowa dla dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej organizowana przez Fundację Dobrych Inicjatyw. Choinka Dobrych Serc ma finał 18 grudnia, ale już miesiąc przed tą datą darczyńcy odpowiadają na dziecięce listy do Mikołaja.

Tzw. domy dziecka mają nieco inną konstrukcję społeczno-emocjonalną niż domy rodzinne, dlatego co roku nie do końca wiadomo, czy Święty Mikołaj da radę wcisnąć się do wewnątrz i sprawić radość wychowankom. Czasem ten brodaty jegomość potrzebuje pomocy organizacji pozarządowych. W grudniu wiele dzieci otrzymuje pod choinką miłość swoich rodziców i rodziny, ale prezenty świąteczne dla dzieci z domu dziecka mają dużo trudniejszą drogę do przebycia. Często docierają do nich aż z Bieguna Północnego mieszkań osób wolontariackich, które angażują się w organizację akcji dobroczynnej Choinka Dobrych Serc

Lampki na Choince Dobrych Serc są zasilane dobrocią

akcji mikołajkowej Fundacji Dobrych Inicjatyw bierze udział prawie 500 dzieci z partnerskich placówek opiekuńczo-wychowawczych i z grup defaworyzowanych. Wybranego grudniowego dnia przyjeżdżają na świąteczne wydarzenie, gdzie spotykają się z Mikołajem i wolontariuszami, którzy chcą podzielić się bożonarodzeniowym ciepłem. To oczywiście także okazja do wręczenia prezentów. Święta dają możliwość, by poprosić o coś bardziej wartościowego, co na co dzień zazwyczaj nie leży w zasięgu wychowanków pieczy zastępczej. Tym razem mają licznych sojuszników, którzy reprezentują Świetego Mikołaja. To oni czytają listy nadesłane przez dzieciaki, a następnie za pośrednictwem strony internetowej fundacji deklarują, które z nich będą chcieli samodzielnie zrealizować.

W Choinkę Dobrych Serc włączają się także przedstawiciele biznesu. W tym roku przewodnim tematem wydarzenia będą kulinaria – a konkretnie kuchnie świata. Dlatego partnerzy przygotowują szereg warsztatów z gotowania i zajęć o świadomym odżywianiu. Ale w Święta najważniejsza jest oczywiście zabawa! Dlatego w organizacji jest szereg zabawnych konkurencji kulinarnych, w których dzieci będą mogły wesoło rywalizować. No i jak to w Boże Narodzenie – każdy jest zwycięzcą.

Niech Święta trwają przez cały rok!

Grudzień to szczególny czas; wydarzenia mają charakter symbolicznego podsumowania wysiłków podejmowanych przez cały rok na rzecz rozwoju osobistego. Fundacja dla dzieci działa, by wyposażyć wychowanków z tzw. domów dziecka w narzędzia do samodzielności. Składowymi tych działań są: psychoterapia oraz szereg działań edukacyjnych. Wyrównywanie szans ma kompleksowy charakter i wymaga wytężonej pracy oraz motywacji ze strony Fundacji Dobrych Inicjatyw, ale przede wszystkim samych beneficjentów. Akcję Choinka Dobrych Serc traktujemy jako nagrodę. Nie jest to najważniejsze działanie w kontekście trwałego polepszenia warunków w instytucjonalnej pieczy zastępczej, ale za to chyba najmilsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Elegancja i trwałość: zalety posadzek imitujących marmur we wnętrzach

Następny artykuł

Jak wybrać uszczelki do kabiny prysznicowej?

Podobne artykuły