Domy na zgłoszenie to obiekty rekreacji indywidualnej lub budynki mieszkalne jednorodzinne, których budowa nie jest związana z uzyskaniem specjalnego pozwolenia. Ich powierzchnia zabudowy może wynosić nawet 70 metrów kwadratowych, co oznacza, że domy te mogą przyjmować relatywnie duże rozmiary. Popularność takich rozwiązań rośnie w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na budowanie domów, które nie wymagają otrzymania pozwolenia.
Co warto wiedzieć o domach na zgłoszenie?
Wiele osób zastanawia się, co trzeba wiedzieć o domu na zgłoszenie. W rzeczywistości większość procedur w tym aspekcie jest względnie prostych. Zgodnie z przepisami domy na zgłoszenie mogą znajdować się wyłącznie na działce bądź działkach, które są objęte daną inwestycją. Co istotne, pozwolenia na budowę nie wymagają nie tylko garaże, ale również wiaty czy wolnostojące parterowe budynki gospodarcze. Co więcej, obecnie domami na zgłoszenie mogą być również obiekty mieszkalne do przeznaczenia całorocznego. Wliczając poddasze, nie mogą one jednak przekraczać 90 metrów kwadratowych. Jednym z głównych walorów domu na zgłoszenie jest fakt, że w tym przypadku obligatoryjne nie jest informowanie właścicieli sąsiednich posesji o swoich zamiarach. Decydując się na budowę domu na zgłoszenie, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić specjalnego dziennika – oznacza to, że wszelkie formalności są ograniczone do absolutnego minimum.
Jakie dokumenty są niezbędne, aby wybudować dom na zgłoszenie?
Pomimo że procedury związane z budową domu na zgłoszenie są nieliczne, to istnieje kilka wymogów, które są niezbędne, aby móc rozpocząć swoją inwestycję. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by swoją chęć zgłosić do starosty albo prezydenta miasta. W zgłoszeniu zawarty powinien zostać nie tylko przewidywany termin rozpoczęcia budowy, ale również zapis o rodzajach i sposobie wykonywania robót budowlanych. Nie można również zapomnieć o niezbędnych dokumentach. Aby wstępne procedury przebiegły prawidłowo, do zgłoszenia należy dołączyć szkice oraz wizualizację planowanej inwestycji, a także oświadczenia, które są potwierdzeniem, że dana osoba ma prawo do dysponowania nieruchomością i realizowania swoich celów budowlanych.
Jaki jest przybliżony koszt domu na zgłoszenie?
Niewielka liczba procedur oraz brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę sprawia, że coraz większa liczba osób posiadających działki zamierza postawić dom na zgłoszenie. Sporo ludzi ma jednak deficyty wiedzy w tym zakresie, które najczęściej dotyczą kosztów, jakie związane są z budową takiego domu. W rzeczywistości postawienie obiektu na zgłoszenie nie jest jednak tak drogie, jak niektórzy mogliby myśleć, albowiem uzyskanie stanu deweloperskiego zazwyczaj nie przekracza 300 tysięcy złotych. Końcowa kwota jest oczywiście trochę wyższa, gdyż należy doliczyć koszt prac wykończeniowych oraz wyposażenia wnętrz, jednak w większości przypadków inwestycja ta jest względnie opłacalna.
Domy na zgłoszenie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich renoma wynika nie tylko ze względu na niewielką liczbę formalności prowadzących do rozpoczęcia budowy, albowiem ich mocną stroną jest także szereg przywilejów, jakie przysługują osobom decydującym się na taką inwestycję. Pomimo że mają one wiele atutów, to warto znać najważniejsze informacje o domu na zgłoszenie. Dzięki temu budowa będzie mogła odbywać się w zgodzie z obowiązującym w Polsce prawem.