Kuchnia, jest kluczowym pomieszczeniem w każdym domu, dlatego jej remont może stanowić duże wyzwanie. Aby wyremontować ją możliwie szybko i bez większych trudności, trzeba być odpowiednio przygotowanym. Podstawą są wykwalifikowani fachowcy, dobry projekt, oraz niezbędne materiały. Należy także zawczasu przemyśleć jakie będą etapy prac. Bez względu na to, czy będzie to remont kuchni w domu albo bloku, trzeba wiedzieć jak się za niego zabrać. O czym trzeba pamiętać podczas remontu kuchni? Jak przygotować się do remontu kuchni? Jak zacząć remont? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Kiedy zdecydować się na remont kuchni?
Na remont kuchni decydujemy się zwykle, kiedy korzystanie z kuchni staje się mniej komfortowe, a meble kuchenne są stare niemodne i zniszczone. Zauważamy że sufit i ściany, są brudne popękane i potrzebują odświeżenia. Jesteśmy często zmuszeni do remontu kuchni po różnego rodzaju awariach instalacji wodnej czy kanalizacji. Często wymiana zepsutego sprzętu AGD na nowy, mobilizuje nas do remontu całej kuchni. Zdarza się również, że po zakupie mieszkania, remont kuchni jest nieunikniony.
Remont kuchni – jak zacząć?
Dobrą wiadomością jest to, że do remontu kuchni nie potrzebujemy żadnych pozwoleń budowlanych. Chyba, że mamy w planach wyburzanie ścian. Formalności mogą pojawić się również, jeśli planujemy założyć instalacje gazową, czy zmienić moc przyłączeniową, jeśli mamy w planach kuchenkę indukcyjną. Dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić czy planujemy wymieniać instalacje, oraz jak głęboki będzie zakres wykonywanych prac. Od tego zależy, czy powinniśmy się skontaktować z elektrykiem albo architektem. Najważniejsze rzeczy o których musimy pamiętać przed rozpoczęciem remontu kuchni to:
- Zamówienie sprzętu AGD i mebli – istotne jest to, aby nie zamawiać urządzeń i mebli na ostatnią chwilę, zawsze coś może się opóźnić.
- Zorganizowanie kontenera na odpady – szczególnie jeśli w planach jest wymiana podłogi i kucie, gruzu nie powinno się wrzucać do zwykłych odpadów.
- Zakup materiałów budowlanych – najlepiej zakupić jak najwięcej materiałów jeszcze przed remontem, aby nie tracić niepotrzebnie czasu każdego dnia na zakup dodatkowych materiałów.
- Organizacja wolnego od pracy – istotne jest nadzorowanie każdego etapu prac, aby nie okazało się że coś nie poszło według planu, kiedy już będzie za późno, a poprawki będą się wiązały z dodatkowymi kosztami.
Krok po kroku – remont kuchni
Aby przeprowadzić remont kuchni sprawnie i bez żadnych zaskoczeń, wystarczy zastosować się do tych kilku kroków:
Krok pierwszy – projekt kuchni oraz ekipa remontowa
Podstawą remontu kuchni, jest sprecyzowany projekt tego, jak ta kuchnia powinna wyglądać. Mając projekt, możemy uzyskać wycenę remontu kuchni. Projekt możemy przygotować sami, lub zlecić jego wykonanie specjaliście. Należy również poszukać sprawdzonej, solidnej ekipy remontowej.
Krok drugi – pozbycie się elementów starej kuchni
Aby rozpocząć remont kuchni, należy usunąć wszystko co się w niej znajduje, czyli stare meble i sprzęty kuchenne. W następnej kolejności należy skuć płytki i zerwać podłogę. Powinno się również oczyścić ściany.
Krok trzeci – kontrola instalacji
W tym kroku należy sprawdzić stan instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Powinny być w dobrym stanie, bo zakładamy, że mają nam jeszcze długo posłużyć. Należy również zabezpieczyć przyłącza gazowe i rury.
Krok czwarty – podłogi oraz ściany
Nadszedł czas na położenie płytek ściennych i podłogowych, zanim w kuchni pojawią się meble i sprzęt. W tym etapie również powinniśmy pomalować ściany, oraz ostatecznie ustalić położenie gniazdek elektrycznych i sprzętu.
Krok piąty – meble kuchenne
Montaż mebli kuchennych należy już do końcowych prac. Należy zacząć od montażu szafek ściennych a zakończyć na stojących meblach. Należy pamiętać aby zostawić otwór na zlewozmywak.
Krok szósty – armatura
Najwyższa pora na umieszczenie zlewozmywaka w pozostawionym otworze i zadbanie o dokładne uszczelnienie.
Krok siódmy – oświetlenie
Jeśli na etapie planu ustaliliśmy rodzaj i rozmieszczenie świateł, nie powinno być w tym kroku większych problemów. Montując lampy należy zwrócić uwagę na dobrą izolacje przewodów.
Krok ósmy – rozmieszczenie sprzętu oraz dodatków
Na koniec należy rozmieścić w kuchni wszystkie sprzęty, których mamy zamiar używać. Takie jak czajniki czy ekspresy do kawy.
Bez względu na to, czy planujesz jedynie odświeżyć kuchnię, czy generalnie ją wyremontować, powinieneś działać według wyznaczonego planu. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, oraz dodatkowych kosztów. Jeśli nie czujesz się na siłach zadbać samemu o wszystkie szczegóły, poproś o pomoc specjalistów, którzy mają za sobą remont nie jednej kuchni i dokładnie wiedzą jak postępować.