Kołdry puchowe są cenione nie tylko ze względu na swoją lekkość i doskonałe właściwości termoregulacyjne, ale również za uczucie luksusu, jakie oferują. Jednakże przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami, aby mieć pewność, że dokonujesz świadomego wyboru. Od jakości puchu, przez wagę, po rodzaj poszycia – istnieje wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę.
W tym artykule przyjrzymy się więc wspólnie bliżej tym aspektom, by pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję przy wyborze tego kluczowego elementu pościeli. Sprawdź i kupuj kołdry puchowe świadomie!
Po pierwsze: rodzaj puchu
Rodzaj puchu odgrywa kluczową rolę w określeniu jakości kołdry. Warto zwrócić uwagę szczególnie na to, czy wypełnienie pochodzi z poszycia piór gęsich, czy kaczych. Pierwszy z rodzajów wsadu uważany jest za trwalszy. Cechuje się także lepszą izolacją termiczną. Dlaczego?
Ma bowiem większe wymiary. Przez to magazynuje większą ilość powietrza, co automatycznie przekłada się na większy stopień grzania podczas snu. Wyroby gęsie są więc cieplejsze, a przy tym o wiele lżejsze. Nie wytwarzają też charakterystycznego zapachu, który niekiedy może nieco przeszkadzać.
Istotny jest również procentowy udział puchu w kołdrze, ponieważ im wyższy, tym zazwyczaj lepsza izolacja termiczna. Zaleca się, aby w składzie znajdowało się przynajmniej 80% czystego puchu. Wtedy z pewnością kołdra będzie służyć Ci idealnie!
Po drugie: waga kołdry puchowej
Waga kołdry puchowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na Twój komfort podczas snu. Okrycia o niższej wadze są lekkie i przewiewne, a więc doskonale sprawdzają się w te cieplejsze miesiące. Te cięższe z kolei stanowią doskonałe rozwiązanie na chłodniejsze dni. Jakie wartości będą jednak optymalne?
Dużo zależy oczywiście od sezonowości kołdry puchowej, jej rozmiaru czy osobistych preferencji. Ze względów praktycznych zaleca się jednak, aby waga okrycia nie przekraczała ok. 3 kg. Tak ciężkie i grube okrycie może już nieco przytłaczać podczas snu. Przez to trudno będzie się nim przykryć, a nawet przekręcić pod nim na drugi bok.
Po trzecie: klasa czystości puchu
Klasa czystości puchu jest kolejnym istotnym kryterium przy wyborze kołdry puchowej, wpływającym zarówno na jej trwałość, jak i potencjalne właściwości hipoalergiczne. Oznaczenia dotyczące tego parametru informują Cię o tym, jak mocno wsad został oczyszczony z ewentualnych zanieczyszczeń i kurzu.
Im wyższa klasa czystości, tym puch jest oczywiście czystszy, co może być istotne dla osób cierpiących na alergie. Wybierając kołdrę o odpowiedniej klasie, możesz zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych, jednocześnie zachowując wysoką jakość wypełnienia. Przekłada się to na długotrwałą satysfakcję z użytkowania i spokojny sen.
Po czwarte: rodzaj tkaniny pokrywającej kołdrę
Rodzaj tkaniny pokrywającej kołdrę ma istotny wpływ na ogólny komfort snu oraz trwałość produktu. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał jest naturalny, przewiewny i przyjazny dla skóry. Popularne opcje to poszycia wykonane z wysokiej jakości bawełny, która jest miękka, trwała i łatwa w utrzymaniu. Równie dobrze sprawdzi się jednak także włókno bambusowe czy bawełna z domieszką bambusa lub mikrotencelu.
Kluczowe jest po prostu to, aby poszycie było naturalne. Wtedy masz pewność, że cudowne właściwości puchu nie będą w żaden sposób blokowane. Będziesz więc podczas snu czerpać z niego to, co najważniejsze. Jeśli chodzi o grubość materiału poszyciowego, pamiętaj, tylko że im wyższa gramatura, tym większa odporność na zniszczenia.
Po piąte: współczynnik puszystości wypełnienia
Na koniec został nam jeszcze współczynnik puszystości puchu. Określa on stopień sprężystości i objętości puchu w stosunku do jego wagi. Im wyższy współczynnik, tym kołdra jest lżejsza, bardziej miękka i bardziej zdolna do utrzymania optymalnej izolacji termicznej. Ten parametr odzwierciedla również trwałość puchu, gdyż puszystość jest wskaźnikiem jakości zastosowanego materiału wypełnieniowego.
Wskaźnik ten określany jest najczęściej jako “cuin”. Modele z oznaczeniem od 550 do 750 są uważane za bardzo dobre, a te mające powyżej 750 cuin za wyśmienite. Oczywiście kołdry z wysokim współczynnikiem puszystości będą droższe, jednak niejednokrotnie jest to kluczowy parametr.
Wybierając kołdry puchowe, zawsze sprawdzaj więc każdy z tych pięciu wymienionych parametrów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz dla siebie czy dla członków swojej rodziny to, co najlepsze!