Projekty domów parterowych – czym się kierować przy wyborze?

Dom parterowy ma tylko jedną kondygnację, więc rozkład pomieszczeń przypomina tą z blokowego mieszkania – strefa dzienna i sypialna znajduje się na tym samym piętrze. Parterowe domy mają wiele zalet, dlatego są chętnie wybierane przez inwestorów, zwłaszcza osoby starsze oraz rodziny z małymi dziećmi.

Nie tylko na dużą działkę

Porównując domy o tej samej powierzchni mieszkalnej, budynek parterowy zajmie więcej miejsca, czyli będzie wymagał odpowiednio dużej działki. Nie znaczy to jednak, że koniecznie trzeba zainwestować w bardzo dużą parcelę, bo na projektyzwizja.pl znaleźć można też kompaktowe domy parterowe, o powierzchni do 100 m2 oraz domy z antresolą – takie półpiętro kosztuje sporo mniej od dodatkowej kondygnacji, a może służyć za sypialnię, bibliotekę albo kącik telewizyjny.

Czy dom parterowy jest droższy od piętrowego?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy drożej wyjdzie budowa domu z jedną, czy z dwiema kondygnacjami. To zależy od zastosowanej technologii, materiałów budowalnych, izolacji, jak również wyboru działki – zazwyczaj w domu parterowym droższy jest dach i fundamenty, ale za to oszczędza się na stropach i izolacji poddasza.

Dobrze rozplanowany układ pomieszczeń

Domy parterowe są pewnym wyzwaniem, jeśli chodzi o zaprojektowanie komfortowej przestrzeni mieszkalnej. Pokoje prywatne dobrze jest oddzielić od strefy dziennej, ważne jest też rozmieszczenie kuchni i łazienek – jeśli będą daleko od siebie, podwyższy to koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Parterowy dom nie wymaga miejsca na schody, ale przeważnie ma więcej ciągów komunikacyjnych – warto wybierać takie projekty, w których korytarze zajmują możliwie najmniej przestrzeni, pozostając przy tym wygodne i wystarczająco szerokie do poruszania się po domu. Biorąc pod uwagę te czynniki, domy parterowe raczej nie powinny mieć więcej niż 150 m2, chyba że w planach jest budowa nowoczesnej stodoły z dużą, otwartą częścią dzienną.

Garaż i pomieszczenia gospodarcze

W domu musi się znaleźć miejsce na pomieszczenia techniczno-gospodarcze, co może być problemem przy niewielkim metrażu. Niektórzy inwestorzy decydują się wtedy na budowę piwnicy, gdzie zmieści się także garaż, to jednak podnosi cenę domu, dlatego taniej wyjść może dom bez podpiwniczenia i o nieco większej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Minimalistyczna i nowoczesna aranżacja mieszkania w bloku. Jak zrobić to dobrze?

Następny artykuł

Na co zwrócić uwagę, wybierając kołdry puchowe?

Podobne artykuły