Nablatowa czy wpuszczana – jaką umywalkę wybrać?

Umywalka to istotny element każdej łazienki, od jej wyboru zależy komfort użytkowania całego pomieszczenia. Wybierając umywalkę, poza jej walorami estetycznymi musimy kierować się praktycznymi względami, które pozwolą na prawidłowe korzystanie z umywalki. Ważnym kryterium jest rodzaj umywalki, jaką wybierzemy. Rozróżniamy dwa główne typu umywalki nablatowe i wpuszczone. Czym kierować się wybierając rodzaj umywalki? Jakie są ich wady i zalety? Wszystkie te kwestie omówimy w poniższym artykule.

Czym różnią się umywalki nablatowe od wpuszczonych?

Podstawową różnicą między umywalkami nablatowymi a wpuszczonymi jest rodzaj ich konstrukcji. Umywalki nablatowe są ustawione na blacie w łazience i ich całość wystaje ponad blat. W przypadku umywalek wpuszczonych mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Cała misa umywalki znajduje poniżej poziomu blatu, a nad jego wierzch wystaje tylko brzeg umywalki. Oba rozwiązanie mają swoje wady i zalety, a to która umywalka sprawdzi się w naszej łazience, jest indywidualną decyzją, którą musimy samodzielnie podjąć. W obu przypadkach materiał wykonania umywalek łazienkowych pozostaje bez zmian i jest to najczęściej ceramika. Sporadycznie można spotkać umywalki wykonane z porcelany lub marmuru.

Umywalka nablatowa – wady i zalety

Podstawową zaletą umywalek nablatowych jest ich wysoki brzeg. Dzięki niemu woda nie rozlewa się podczas mycia rąk lub innych czynności wykonywanych w umywalce. Dodatkowo obecnie panuje duża moda na umywalki nablatowe, które są stosowane w wielu aranżacjach wnętrz. Jednak takie rozwiązanie ma również swoje wady. Umywalka nablatowa potrzebuje dużo miejsca, przez co raczej nie zainstalujemy jej w małej łazience. Czyszczenie tego typu umywalki jest również trudniejsze niż ich wpuszczonych w blat odpowiedników. Z powodu dużej wysokości są czasami niewygodne w użytkowaniu przez niższe osoby.

Umywalka wpuszczana – wady i zalety

Wpuszczona umywalka to świetne rozwiązanie w każdym mieszkaniu o małym metrażu. Dzięki swojej konstrukcji zabiera mało miejsca w łazience, co sprawia, że często możemy ją spotkać w kawalerkach.  Dbanie o czystość również jest ułatwione, praktycznie cała umywalka znajduje się pod powierzchnią blatu, więc nie musimy czyścić tej części. Umywalki wpuszczone nie są jednak pozbawione wad. Zazwyczaj ich mały rozmiar powoduje rozlewanie wody w okolicach umywalki. Dodatkowo musimy liczyć się z mniejszą ilością miejsca w szafie znajdującej się pod umywalką.

Jaka umywalka jest bardziej funkcjonalna?

Ciężko określić, jaka umywalka jest bardziej funkcjonalna, dużo zależy od łazienki, w której ma być zamontowana. Jeśli dysponujemy dużą łazienką, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się umywalka nablatowa, która pozwala na ograniczenie rozlewanej wody. Jednak jeśli łazienka ma mały metraż, to umywalka wpuszczona w blat pomoże oszczędzić cenne miejsce i ułatwi dbanie o czystość łazienki. Wybierając model umywalki, musimy w pierwszej kolejności patrzeć na nasze potrzeby i dostosować ją indywidualnie do łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Fronty kuchenne: jak wybrać odpowiednie dla swojej kuchni?

Następny artykuł

Wiśnia w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Podobne artykuły