Wiśnia w ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Jednym z najpopularniejszych drzew owocowych spotykanych w polskich ogrodach jest wiśnia. Ceniona jest ona zarówno za smaczne owoce oraz piękny wygląd w okresie kwitnienia. Aby roślina dobrze rosła w ogrodzie i cieszyła oko mieszkańców należy wybrać odpowiednią odmianę oraz prawidłowo ją pielęgnować.

Najpopularniejsze odmiany wiśni do ogrodu

Wiśnia jest bardzo odporną rośliną, osiągającą do 5-10 metrów wysokości. W okolicach kwietnia roślina pokrywa się pięknymi kwiatami (o średnicy 2-3 cm), które tworzą efektywną dekorację ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków wiśni, najpopularniejsze z nich to:

  • Wiśnia Kelleris – wyróżnia się intensywnym wzrostem oraz zwartą koroną. Posiada soczyste owoce oraz piękne ukwiecenie. Wiśnia Kelleris dobrze znosi polski klimat.
  • Wiśnia Łutówka – popularna odmiana, wyróżniająca się obfitym owocowaniem i kwitnieniem. Posiada duże, kwaśne i soczyste owoce. Jest łatwa w uprawie oraz odporna na mróz. Wadą tej odmiany jest podatność na monoiliozę.
  • Wiśnia Lucyna – odmiana wychodowana w Polsce. Sprawdza się w większych sadach, owocuje już w drugim sezonie uprawy. Cechuje się średnio obfitym owocowaniem oraz wysoką odpornością. Ta odmiana wiśni nadaje się do zbiorów mechanicznych. Najlepiej sadzić ją w miejscu zabezpieczonym przed wiatrem.

Gdzie posadzić wiśnię?

Wiśnia jest wymagającym gatunkiem roślin. Najlepiej czuje się w piaszczystej lub gliniasto-piaszczystej glebie, bogatej w wapń. Drzewo nie będzie dobrze rosło w mokrej i ciężkiej ziemi. Lubi stanowiska osłonięte od wiatru i słoneczne. Wiśnia jest odporna na mróz, ale wiosenne przymrozki mogą zniszczyć kwiaty i zmniejszać plony. Dlatego nie powinno się jej sadzić w zagłębieniach terenu, gdzie mróz może utrzymywać się dłużej.

Miejsce, w którym ma zostać posadzone drzewo wiśni warto zawieźć kompostem, obornikiem lub mineralnymi nawozami. W pierwszym roku po posadzeniu można nawozić roślinę dwa razy w roku (w marcu i czerwcu). W następnym latach wiśnię nawozi się jedynie wiosną, w przypadku takiej potrzeby.

Pielęgnacja wiśni

W pielęgnacji wiśni najważniejszy jest pierwszy rok życia drzewa. Należy wtedy wykonać przycinanie wszystkich bocznych pędów rośliny do 2-3 oczek. Nie należy jednak przycinać głównego pędu drzewa. W następnych latach regularne przycinanie wiśni nie jest konieczne, wystarczy jedynie usuwać martwe pędy oraz te rosnące w środek korony lub krzyżujące się. Cięcie wiśni na wiosnę może powodować silny wyciek soków, które są lubianą pożywką bakterii i grzybów. Dlatego przycinanie wiśni w późniejszych latach należy wykonywać dopiero po owocowaniu.

Każda posadzona wiśnia potrzebuje około 10-15 m2 powierzchni dla prawidłowego rozwoju. Drzewa wiśniowe osiągają 5-10 metrów wysokości. Do ogrodów najlepiej jest wybrać odmiany nisko szczepione, które będą dobrze rosły jako 2-2,5 metrowe drzewa.

Zagrożeniami dla drzew wiśni są choroby grzybowe i bakteryjne, takie jak drobna plamistość liści, rak bakteryjny lub brunatna zgnilizna. Rośliny należy dokładnie obserwować, a w razie pojawienia się niepokojących oznak, należy bezzwłocznie podejmować odpowiednie działania, mające na celu likwidację choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Nablatowa czy wpuszczana - jaką umywalkę wybrać?

Następny artykuł

Lustro do łazienki - jakie wybrać?

Podobne artykuły