Robot sprzątający. Wady i zalety

Chyba nikt nie przepada za sprzątaniem. Jest ono czasochłonne i męczące, a w dodatku efekty są często widoczne jedynie przez krótki czas. Warto więc poszukać sposobów na ułatwienie sobie wykonywania czynności związanych ze sprzątaniem. Wiele osób decyduje się z tego powodu na robot sprzątający. Pozwala on na zaoszczędzenie czasu i wyręcza w odkurzaniu podłóg. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego wady i zalety?

Robot sprzątający – jak działa?

By odpowiedzieć na pytanie, co to jest robot sprzątający, warto przytoczyć schemat jego działania. To bezprzewodowy pojazd na baterie, ładowany najczęściej w tzw. stacji dokującej. Wyposażony jest w czujniki zbliżeniowe ułatwiające mu poruszanie się zgodnie z zaplanowanym wcześniej schematem. Planując zakup takiego urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Czy skanuje ono przestrzeń w czasie rzeczywistym? Czy będzie w stanie ominąć stojące na środku pokoju krzesło? Warto też sprawdzić obecność czujnika krawędzi i czujnika kabli. Robot musi najpierw zostać zaprogramowany. Nierzadko da się to zrobić z wykorzystaniem aplikacji dostępnej do pobrania na telefon. Taka aplikacja umożliwia sterowanie robotem z dowolnego miejsca.

Jakie są wady i zalety robotów sprzątających?

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poznać wady i zalety robota sprzątającego. Do jego największych atutów można oczywiście zaliczyć fakt, iż sprząta sam – pozwala więc oszczędzić czas i siły. Może odkurzać przez długi czas, jest łatwy w obsłudze. Odkurza też ciszej niż inny sprzęt. Nie zajmuje wiele miejsca, choć trzeba pamiętać o zagospodarowaniu przestrzeni na stację dokującą. Niektóre modele nie tylko odkurzają, ale również mogą myć podłogę. Jak każde rozwiązanie, również i to posiada pewne wady. Odkurzacze automatyczne bywają dość kosztowne. Ponadto warto mieć na uwadze, że są one w stanie posprzątać jedynie posadzkę – nie można ściągnąć nimi pajęczyn spod sufitu czy oczyścić mebli z kurzu. Choć robot sprzątający jest w stanie wiele rzeczy zrobić sam, może np. zaplątać się w leżące na podłodze kable. Warto więc wcześniej uporządkować teren.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza sprzątającego?

Najważniejsza w przypadku odkurzacza sprzątającego jest jego funkcjonalność. Inne modele będą odpowiednie do kawalerek, a inne do dużych domów rodzinnych. Należy też uwzględnić parametry takie jak moc ssania, pojemność baterii czy rodzaj zastosowanych czynników oraz dodatkowe funkcje. Większa i bardziej zabrudzona powierzchnia wymaga większej mocy ssącej odkurzacza. Tak samo jest z baterią. Jeśli odkurza się rzadko lub mieszkanie jest małe, standardowa pojemność baterii będzie wystarczająca. Czas ładowania nie powinien być zbyt długi. W wyborze może też pomóc ranking najlepszych kilku robotów sprzątających na rynku. Ponadto opinie na temat danego modelu są dostępne w internecie i pozwolą na zapoznanie się z jego wadami i zaletami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Szafa na wymiar - na co zwrócić uwagę przy projekcie?

Następny artykuł

Praktyczne porady, jak dbać o Katalpę

Podobne artykuły