Remont łazienki. Co trzeba wiedzieć? Praktyczne rady

Planujesz remont łazienki? Tego typu prace dobrze jest zaplanować ze sporym wyprzedzeniem i pomyśleć o rozwiązaniach, dzięki którym pomieszczenie będzie nie tylko eleganckie, ale także funkcjonalne. Warto zwrócić również uwagę na detale, które staną się bardzo przydatne.

Remont łazienki jak go zaplanować?

Nowa łazienka potrafi zupełnie zmienić oblicze domu, bądź mieszkania. Warto pamiętać, że tego typu inwestycja wymaga wcześniejszego dokładnego zaplanowania, aby efekt był satysfakcjonujący, a prace nie trwały długo. Na początku trzeba wziąć pod uwagę jaki zakres prac będzie wykonywany oraz czy będzie potrzebna pomoc fachowców. Warto wszystko dobrze zaplanować i uzgodnić terminy usług: kafelkarzy, elektryków, hydraulików lub malarzy, aby móc dograć terminy ich pracy. Kolejną istotną kwestią jest zaplanowanie budżetu. Należy wziąć pod uwagę:

  • cenę usług,
  • zakres planowanych prac
  • termin przeprowadzanego remontu
  • cenę produktów

Te wszystkie elementy mają niebagatelne znaczenie dla budżetu. Tym bardziej, że rozbieżność cenowa między poszczególnymi produktami jest duża. Inwestor powinien pamiętać także o kosztach, które generują tak zwane akcesoria dodatkowe, czyli:

  • poza niezbędną armaturą należy wziąć pod uwagę zakup rur, bądź przewodów
  • poza zakupem farby potrzebne są także artykuły malarskie, silikony, kleje, fugi

Czy trzeba się przenieść na czas remontu łazienki?

Jak zaplanować remont jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu? Łazienka rzeczywiście wydaje się być niezbędnym pomieszczeniem w każdym domu. To dzięki niej można odpocząć w trakcie kąpieli, wyszykować się do pracy, a także zadbać o higienę. Remont łazienki jest to element, który służy poprawie jej estetyczności, ale także funkcjonalności. Zwykle łazienki wyposażone są w toaletę, umywalkę, wannę lub prysznic oraz pralkę.

Remont tego pomieszczenia jest dość czasochłonny. Oczywiście zależy to od zakresu planowanych prac i konieczności wyłączenia sanitariatów na pewien czas. Modernizacja tego pomieszczenia wymaga przemyślenia w jaki sposób oraz gdzie będą wykonywane pewne czynności higieniczne. Przy remontowaniu sypialni czy kuchni te kwestie są nieco ułatwione, ponieważ można przenieść się z wykonywaniem pewnych czynności do innego pomieszczenia. Dokładny czas wyłączenia łazienki z użytkowania zależy od zakresu remontu. Podstawowy remont może obejmować malowanie sufitu i ścian czy demontaż starych mebli oraz montaż nowych. Niezbyt czasochłonna może okazać się także wymiana muszli klozetowej lub wanny, bądź prysznica. Jednak do bardziej skomplikowanych, a zarazem czasochłonnych prac zalicza się wymianę posadzek, kafelków, wykonanie hydroizolacji czy modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej. Tak zaawansowany remont może potrwać od kilku do kilkunastu dni.

 

Co trzeba wiedzieć o remoncie łazienki?

Remont łazienki należy odpowiednio rozplanować biorąc pod uwagę nie tylko termin, ale także zakres prac i ich koszt. Duża różnica w kosztorysie może być uzależniona od fachowca wykonującego dane usługi oraz rodzaju materiału, bądź producenta, od którego są kupowane. Należy oszacować koszt modernizacji dotyczący na przykład oczyszczania powierzchni, co jest niezbędne do wykonywania dalszych prac, koszt elementów rozbiórkowych, hydroizolacji oraz wziąć pod uwagę cennik dotyczący montażu dodatkowych elementów takich jak: toaleta, umywalka, bądź wanna.

Każdy remont łazienki jest podzielony na etapy, od których zależy powodzenie inwestycji. Przed jego wykonaniem należy zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy i w na jakie elementy należy kłaść nacisk podczas modernizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Najpotrzebniejsze akcesoria do łazienki. Praktyczne rady.

Następny artykuł

Szafa na wymiar - na co zwrócić uwagę przy projekcie?

Podobne artykuły