Szafa na wymiar – na co zwrócić uwagę przy projekcie?

Szafa na miarę musi być dobrze zaprojektowana i funkcjonalna. Racjonalne zagospodarowanie wnęk do szafy w przedpokojach i sypialniach ułatwia organizację rzeczy, ale także wpływa na zachowanie estetycznego wyglądu ubrań. Szafy na wymiar mogą być wykonane na wiele sposobów. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy dobrym projekcie szafy.

Jaka powinna być wielkość szafy na wymiar?

Minimalna głębokość szafy powinna wynosić 70 cm. Wynika to z faktu, że płaszcze, kurtki i garnitury powinny być przechowywane we wnękach 60 cm głębokości, aby uniknąć zagnieceń. Z kolei szafa o głębokości 50-55 cm wystarczy na powieszenie letnich bluzek i sukienek lub na przechowywanie mopów i desek do prasowania. Jednak szafa na miarę z frontami wymaga więcej miejsca, ponieważ do dostępnej głębokości należy dodać grubość drzwi. Jeśli chcesz mieć szafę przesuwną, będziesz musiał dodać około 4 cm na szynę drzwiową. Podczas remontu dobrym pomysłem jest również podłączenie zasilania do wnęki szafy. Dzięki temu możliwe jest zainstalowanie oświetlenia wewnątrz szafy.

Wybierając wielkość szafy, należy zmierzyć wymiary wnęki i dokładnie sprawdzić jej przekątne. Jeśli są nierówne, oznacza to, że ściany nie są proste. Szerokość, wysokość i głębokość miejsca pod szafę na wymiar należy mierzyć co najmniej w dwóch punktach: przy podłodze i pod sufitem. Wymiary mogą się różnić o kilka centymetrów. Projektując szafę, należy wziąć pod uwagę jej wymiary.

 

Jakie drzwi wybrać do szafy na wymiar?

Sposób otwierania drzwi wpływa nie tylko na użyteczność szafy, ale także na układ pomieszczenia. Drzwi szafy mogą być rozwierane, przesuwne lub składanie. Istnieją różne systemy montażu szaf, są wśród nich takie, które wymagają znacznie lżejszego (do 15-25 kg) i niższego (do 220 cm) skrzydła, aż po takie, które mają wysokość przodu 330 cm i ważą 80 kg lub więcej. Jak widać wybór drzwi do szafy jest urozmaicony, jednak najczęściej stosowane są fronty przesuwne ze względu na łatwość dostępu do wnętrza szafy i swobodę użytkowania.

Niezbędne wyposażenie szafy

Warto wykorzystać każdy centymetr swojej szafy. Jednak obfitość wyposażenia nie musi oznaczać funkcjonalnej garderoby. Jak zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj odpowiednio. Zamiast używać jednego długiego wieszaka, zaprojektuj kilka krótszych. Idealnie byłoby przechowywać osobno rzeczy długie (wymagające ok. 150 cm) i krótkie (95 cm wystarczy na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice). Orientacyjnie, wysuwane elementy takie jak szuflady i kosze są bardziej praktyczne niż niskie półki. Jeśli szafa jest traktowana jako szafa otwarta, półki i wieszaki wiszące nie muszą być zamknięte. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku zawartość będzie zakurzona. Bardzo przydatne w tej sytuacji są oddychające pudełka i pokrowce.

 

Z jakiego materiału zrobić szafę na wymiar?

W szafach na wymiar często stosuje się płyty MDF o grubości 10-40 mm. Najczęściej spotykane grubości to 18 mm, 16 mm i 12 mm. W systemach przesuwnych można zastosować cieńsze 10 mm fronty. Dzięki temu zmniejsza się waga drzwi. Płyty meblowe składają się ze sprasowanych włókien drzewnych połączonych ze sobą klejami i żywicami. Wykończone są lakierem, oraz pokryte sztucznym lub naturalnym fornirem albo tkaninami. Inny rodzaj materiałów stosowanych w szafach to płyta HDF, która charakteryzuje się większą twardością od standardowej płyty MDF. Spotykane są również sklejki, płyty wiórowe lub lekki bambus czy rattan.

Ostatnio popularne stały się fronty szafek z wykończeniem akrylowym, które jest trwalsze od lakieru. Popularne są również różne szklane fronty szaf na wymiar. Grubość tych frontów waha się od 4 do 6 mm. Szkło zastosowane w skrzydle drzwiowym pokryte jest folią, która w przypadku stłuczenia zapobiega rozbiciu. Modne jest także połączenie drewna i lakierowanych frontów, różne powierzchnie udające naturalne materiały oraz przypominające strukturą beton lub kamień, które tworzą nieszablonowy efekt zwłaszcza we wnętrzach w stylu loftowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Remont łazienki. Co trzeba wiedzieć? Praktyczne rady

Następny artykuł

Robot sprzątający. Wady i zalety

Podobne artykuły