Piwonia już od wielu lat figuruje na szczycie najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, wyróżniając się swoim efektownym wyglądem. Uwagę przykuwają okazałe kwiatostany w różnorodnych barwach, a także rozłożyste, intensywnie zielone liście. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze kwestie, dotyczące prawidłowego sadzenia oraz uprawy tejże rośliny.
Kiedy sadzić piwonie?
Za optymalny okres na sadzenie, a także wszelkie zabiegi związane z przesadzaniem piwonii przyjmuje się dni od począwszy od połowy sierpnia, a skończywszy na połowie września. Wówczas, panują najlepsze warunki atmosferyczne, umożliwiające szybką aklimatyzację rośliny, a także jej prawidłowy wzrost i rozwój.
Gdzie sadzić piwonie?
Nie bez znaczenia pozostaje również samo w sobie miejsce sadzenia piwonii. Kwiaty te nie należą do roślin odpornych na mrozy czy gwałtowne wahania temperatur, gdyż tego rodzaju czynniki mogą doprowadzić do poważnych nieprawidłowości w ich kwitnięciu oraz zapuszczaniu korzeni. Z tego też względu, należy unikać miejsc o niskim poziomie nasłonecznienia, stawiając na te, zapewniające stały dostęp do promieni słonecznych. Należy pamiętać także o tym, iż piwonie to kwiaty preferujące raczej suche stanowiska. Pod uwagę bierzmy więc jedynie te miejsca, które nie są narażone na roztopy.
Uprawa piwonii – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Piwonia to roślina stosunkowo wymagająca w uprawie, z tego też powodu polecana jest raczej doświadczonym hodowcom. Warto przede wszystkim zaznaczyć, iż kwiaty te nie tolerują przesadzania, preferując raczej stałe miejsce wzrostu przez wiele lat.
Żyzna gleba o odczynie kwasowym i średniej wilgotności
Kluczową rolę w uprawie piwonii odgrywa także żyzna, odpowiednio nawodniona gleba o odczynie średniokwasowym, wahającym się w granicach od 5 do 6 PH. Należy jednak zwrócić uwagę na to, żeby ziemia nie było zbyt wilgotna, gdyż może to doprowadzić do rozwinięcia się chorób rośliny, a także gnicia korzeni. Praktyczna porada – jeśli zależy Ci na ograniczeniu nadmiernego parowania wody, wystarczy, że obłożysz rośliny korą ściółkową.
Optymalna temperatura i wysoki poziom nasłonecznienia
Prawidłowy wzrost i rozwój piwonii warunkowany jest również poprzez odpowiedni poziom nasłonecznienia. Powinien być on stosunkowo wysoki, gdyż w przeciwnym razie, roślina nie będzie kwitnąć, a liście stracą swoją intensywną barwę. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości oraz ilości rozwijających się kwiatów, powinieneś zwrócić uwagę także na optymalną temperaturę.
Sąsiedztwo innych roślin
Wybierając miejsce do posadzenia piwonii, warto zwrócić uwagę również na występowanie innych roślin. Te wyższe, takie jak krzewy czy drzewa, powinny znajdować się w nieco dalszym sąsiedztwie od kwiatów. Mogą one przyczynić się nie tylko do zasłaniania światła słonecznego poprzez swoje rozłożyste liście oraz konary, ale także zabierania cennych substancji odżywczych, takich jak woda czy sole mineralne. W efekcie, takie kwiaty mogą mieć znacznie opóźniony proces rozwoju, kwiatostany natomiast, staną się mniej rozłożyste.
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł dostarczył Ci cennej wiedzy na temat prawidłowej hodowli oraz uprawy piwonii.