Welurowa czy skórzana – jaką sofę wybrać?

Wybierając meble do mieszkania zależy nam na estetyce, ponieważ wygląd naszego domu stanowi naszą wizytówkę, ale także dlatego, że chcielibyśmy się w nim dobrze czuć. Niemniej ważna jest jakość produktu, który powinien nam posłużyć przez długie lata, zwłaszcza gdy będzie to mebel taki jak sofa, z której korzystamy w zasadzie codziennie. Decyzja o tym, jaką sofę wybrać, czy powinna być skórzana, czy tez może welurowa, wymaga wzięcia pod uwagę naszych potrzeb.

Wybór sofy

Zarówno skóra jak i welur mają swoje atuty. Oba wybory dodadzą wystrojowi wnętrza elegancji, jednak różnią się od siebie znacząco. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Z pewnością należy dopasować sofę do całości wystroju pokoju, w którym zamierzamy ją umieścić. Powinna również korespondować z naszymi osobistymi upodobaniami, warto mieć przy tym na uwadze, że moda przemija, dlatego lepsze mogą być ponadczasowe rozwiązania. Trzeba także wziąć pod uwagę innych domowników i to nie tylko pod kątem ich zapatrywań. Obecność w domu małych dzieci lub zwierząt to znak, że wybierając meble należy brać pod uwagę wysoką odporność na zniszczenia, a także łatwość usuwania zabrudzeń.

Sofa skórzana – wady i zalety

Bez wątpienia skórzana sofa zakodowała się w naszych głowach jako synonim luksusu. Poza wyglądem ma również szereg innych zalet. Należy do nich łatwość czyszczenia oraz wysoka trwałość materiału, który ponadto nie powoduje uczuleń ani podrażnień. Jednak luksus ma swoją cenę, ponieważ skórzana sofa nie należy do najtańszych. Również jej utrzymanie niesie ze sobą koszty, ponieważ skórzany mebel musimy regularnie konserwować odpowiednimi środkami.

Sofa welurowa – wady i zalety

Wybór sofy z weluru to nadanie pomieszczeniu charakteru stonowanej elegancji. Jej cena jest bardziej przystępna niż w przypadku sofy skórzanej. Niektóre materiały welurowe są także hydrofobowe, a więc nie chłoną wody. Welur jest jednak podatny na ścieranie oraz odkształca się pod wpływem użytkowania. Jest też bardziej wrażliwy na zabrudzenia niż skóra, a czyszczenie może się okazać trudniejszym zadaniem.

Jak dbać o sofę?

Niezależnie od dokonanego wyboru pielęgnacja sofy welurowej oraz pielęgnacja sofy skórzanej wymagają poświęcenia odrobiny uwagi. O ile skóra jest raczej łatwa w bieżącym czyszczeniu i nie zbiera kurzu, to należy w jej przypadku bezwzględnie pamiętać o regularnej konserwacji, jeśli chcemy, by posłużyła nam przez długie lata. W przeciwnym razie będziemy musieli myśleć o wymianie mebla szybciej, niż byśmy chcieli. W przypadku weluru należy się natomiast przygotować na czyszczenie zabrudzeń, jakie mogą się pojawić w wyniku użytkowania. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że bezpieczne dla materiału czyszczenie plam wymaga stosowania środków do pielęgnacji tapicerki. Nie warto także aplikować nieznanych nam jeszcze środków bezpośrednio na widoczny na co dzień materiał, lepiej przetestować go najpierw z tyłu mebla, tak by ewentualne negatywne skutki nie były widoczne. Przy mniej intensywnych i trudnych w usunięciu zabrudzeniach śmiało można jednak sięgnąć po domowe sposoby usuwania zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Remont przedpokoju. Praktyczne rady

Następny artykuł

Remont całego mieszkania - krok po kroku

Podobne artykuły