Sypialnia to miejsce wyciszenia i relaksu. Utrzymana w neutralnej, uspokajającej kolorystyce, ze starannie dobranymi dodatkami wzmacniającymi uczucie przytulności i dopasowanym do indywidualnych potrzeb łóżkiem. Aranżując sypialnie często zapominamy o zaprojektowaniu miejsca dla roślin, bagatelizując ich korzystny wpływ na zdrowie oraz czystość powietrza. Poznaj nasze wskazówki i wybierz w trzech prostych krokach rośliny najlepsze dla Twojej sypialni!
1. Określ dostępną powierzchnię
Najwyższy czas zrezygnować z ustawiania doniczek tylko na parapecie! Nie dość, że ograniczamy tym sposobem ilość światła w pomieszczeniu, to również łatwo możemy doprowadzić do zbędnego przeładowania aranżacji w okolicy okna.
Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią w sypialni, nie bój się wykorzystać w niej wielkogabarytowych donic, nawet tych z pozoru przeznaczonych do ogrodu. Jeśli projektujesz sypialnię o małej powierzchni, zrezygnuj z jednej dużej donicy na rzecz kilku mniejszych ustawionych w różnych zakamarkach.
Mała, bogato ozdobiona doniczka niech trafi na Twój stolik nocny. Toaletkę niech wypełni donica o wydłużonym kształcie, zajmująca jak najmniej miejsca. Kąt sypialni wieje pustką i… nudą? Powieś w rogu sufitu makramowy, wielopiętrowy kwietnik. Konstrukcja sufitu nie pozwala na wiszącą dekorację? Nic straconego! Wybierz stojący kwietnik o przestrzennej, lekkiej konstrukcji. Umieścisz w nim wiele kwiatów nie ryzykując optycznego zatłoczenia.
2. Określ warunki i zderz je z potrzebami roślin
Spójrz na sypialnię krytycznym okiem. Ustaw „roboczo” doniczki i sprawdź, jakie warunki panują w wybranych przez Ciebie miejscach. Zwróć uwagę na stopień nasłonecznienia oraz odległość od źródła ciepła. Pamiętaj, żeby brać pod uwagę tylko naturalne światło – wyłącz wszystkie lampy.
Zebrane informacje porównaj do wymagań umieszczanych na doniczkach. Najczęściej przedstawia się je w formie obrazkowej, słońca oraz kropli. Pełne słońce znajdziemy na doniczkach roślin wymagających bezpośredniego nasłonecznienia. Wymagają one minimum 5 godzin nasłonecznienia, niezakłóconego zasłoną czy drzewem zza oknem.
Półcień symbolizowany przez słońce częściowo zasłonięte chmurą, określa rośliny wymagające dostarczenia rozproszonego światła. W formie bariery doskonale sprawdzi się półprzepuszczalną firanka czy światłolubna roślina, rzucająca cień.
Najmniej światła należy dostarczyć roślinom opatrzonych grafiką słońca niemal w pełni zasłoniętego chmurą. Są to gatunki cieniolubne, których ekspozycja na bezpośrednie światło może doprowadzić do obumarcia rośliny. Z powodzeniem można ustawić je w głębszej części pomieszczenia lub na północnych oknach.
Analogicznie należy interpretować oznaczenia kropli. Kwiaty o pełnej kropli wymagają intensywnego i regularnego podlewania. Połówka kropli to kwiaty o umiarkowanych wymaganiach natomiast pustą kroplę znajdziemy na gatunkach, które nie ucierpią nawet gdy zapomnimy podlać je przez dwa tygodnie.
3. Wybierz gatunek spełniający Twoje oczekiwania
Spośród gatunków, które doskonale będą rozwijać się w warunkach panujących w Twojej sypialni wybierz te, które spełnią wyznaczone przez Ciebie oczekiwania.
Jeśli najważniejszym aspektem jest dla Ciebie oczyszczanie powietrza, postaw na paproć, filodendron, sansewierę, dracenę lub bluszcz. Niezbędną dla swojego wzrostu fotosyntezę przeprowadzą intensywnie usuwając z Twojej sypialni dwutlenek węgla.
Masz problemy z zasypianiem? Wybierz jaśmin, zielistkę lub lawendę. Ich kojący zapach działa uspokajająco oraz rozluźniająco, redukuje napięcie umożliwiając szybszy i bardziej relaksujący sen.
Liczy się dla Ciebie przede wszystkim estetyka? Idealnym wyborem dla Ciebie będą storczyki. Dzięki swoim pięknym kwiatom oraz braku konieczności ciągłego podlewania i upodobaniom do umiarkowanego nasłonecznienia, doskonale dopasują się do niemal każdego zakątka Twojej sypialni.
Wersja dla leniwych minimalistów? Sukulenty! Podobnie jak orchidee, nie wymagają regularnego ani obfitego podlewania. Ich mięsiste, różnokształtne liście stanowią uniwersalną ozdobę każdego wnętrza. Ciekawą propozycją są też kaktusy, choć ich kolce mogą dla wielu stanowić zaprzeczenie idei przytulności sypialni.
Gotowi, kwiaty do sypialni, start!
Zainwestuj w naturalne płuca swojej sypialni. Dopasuj gatunek roślin do warunków panujących w sypialni. Umieść je w nawiązujących stylistycznie donicach lub kwietnikach i od dzisiaj ciesz się oczyszczonym powietrzem, wypełnionym naturalnymi olejkami eterycznymi ułatwiającymi sen.