Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie?

O przytulnej strefie wypoczynku w ogrodzie marzy większość z nas. Na szczęście jej zaprojektowanie wcale nie należy do najtrudniejszych przedsięwzięć. Wystarczy dysponować niewielką przestrzenią, a także pamiętać o doborze odpowiednich materiałów i dodatków. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zaprojektować ogród wypoczynkowy, koniecznie czytaj dalej.

Krok 1 — wybierz zadaszenie

Strefa relaksu kojarzy nam się z prywatnością. W celu jej zapewnienia możesz postawić na altany, rozkładane pawilony, parasole ogrodowe, czy pergole. Ostatnie z nich wyglądają urokliwie zwłaszcza wtedy, gdy oplata je winorośl lub inny rodzaj pnącza.  Do jednych z częściej wybieranych zadaszeń należy również altana. Pojęcie to oznacza metalowe, drewniane lub murowane konstrukcje, które są w pełni zadaszone. Altany świetnie sprawdzają się podczas spotkań z rodziną, czy przyjaciółmi. Pawilony natomiast chronią przed deszczem, wiatrem oraz słońcem. Po skończonym sezonie można je złożyć i schować.

Krok 2 — zastanów się, jakich mebli wypoczynkowych potrzebujesz

Wybór odpowiednich mebli jest jednym z podstawowych etapów podczas urządzania strefy relaksu. To właśnie one zapewniają miejsce do siedzenia w ogrodzie. Jeśli zależy Ci na wygodzie, możesz postawić na fotele ogrodowe, rozkładane leżaki, czy hamak. W przypadku przyjmowania gości świetnie sprawdzą się drewniane meble ogrodowe, do których należą stół oraz krzesła / ławy. Dodatkowo możesz je wyłożyć kolorowymi poduszkami, które zapewnią nieco więcej przytulności. Niezbędny może okazać się również grill.

Krok 3 — postaw na dobre oświetlenie oraz dodatki

To właśnie ono decyduje o funkcjonalności strefy wypoczynku. W sprzedaży dostępnych jest wiele lamp ogrodowych. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. taśmy LED, czy lampy solarne. W sezonie wiosenno-letnim ciekawym rozwiązaniem są lampy UV o działaniu owadobójczym. Powstały z myślą o ochronie osób spędzających czas na zewnątrz przed ukąszeniami jakichkolwiek owadów. W strefie wypoczynku nie może również zabraknąć miejsca dla dodatków. To właśnie one dodają jej uroku. Możesz postawić na wspomniane już kolorowe poduszki lub małe lampiony, czy figurki ogrodowe.

Krok 4 — nie zapomnij o roślinności

Roślinność pozwala skutecznie ogrodzić się od sąsiadów. Dzięki temu masz szansę stworzyć strefę relaksu, która będzie nie tylko przytulna, ale również prywatna. W tym celu możesz użyć, chociażby żywopłotu. Świetnie sprawdzi się również pergola. W ostatnim przypadku warto zasadzić przy niej winorośl lub wiciokrzew. Nie dość, że roślinność ta zapewni Ci kameralność, to jeszcze zagwarantuje cień podczas upałów. Florę możesz także potraktować jako dodatek do swojej strefy relaksu. W tym celu warto rozstawić skrzynki z kolorowymi kwiatami. Możesz również nabyć konstrukcje z wiszącymi doniczkami, w których zasadzisz ulubione gatunki kwiatów. W trakcie ich zakupu pamiętaj jednak, aby dostosować je do warunków panujących w ogrodzie. Przykładowo — gatunki zimnolubne powinny stać w cieniu.

Wypoczynek w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z komfortem oraz miłą atmosferą. W tej sytuacji stworzenie strefy relaksu wydaje się jednym z lepszych pomysłów. Wskazówki zawarte w powyższej części artykułu powinny Ci pomóc w zaprojektowaniu wymarzonej strefy odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Szklarnia balkonowa – nowy trend „urban gardening”

Następny artykuł

Jakie rośliny do sypialni wybrać? Zaprojektuj biosferę swojej sypialni w 3 prostych krokach!

Podobne artykuły