Remont całego mieszkania to niezwykle istotne przedsięwzięcie, dlatego ważne jest, aby wnikliwie je zaplanować. Odpowiedni plan może bowiem pomóc nie tylko w zredukowaniu kosztów remontu, ale również powinien wpłynąć pozytywnie na szybkość wykonania większości prac. Przy remoncie generalnym szczególną uwagę należy zwrócić na kuchnię oraz łazienkę. Pomieszczenia te w głównej mierze decydują o funkcjonalności danego domu, więc powinny być wykonane ze szczególną precyzją i sumiennością.
Od czego zacząć generalny remont mieszkania? Instrukcja krok po kroku
Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić szczególną uwagę przy remoncie całościowym. W rzeczywistości szczególnie istotne są początkowe prace, albowiem to właśnie od nich zależy estetyka oraz ogólny wygląd mieszkania. Na początku obligatoryjne jest zrealizowanie szeroko pojętych prac konstrukcyjnych. W tym celu należy zburzyć ewentualne ścianki działowe czy wykonać zabudowę rur. Ważnym etapem są również prace instalacyjne, albowiem dzięki nim komfort domowników będzie stał na wysokim poziomie. Kolejnym krokiem jest wymiana bądź odrestaurowanie okien, a także malowanie ścian oraz wyrównanie sufitu. Po wykonaniu wstępnych prac obowiązkowe jest wykończenie sufitów, ścian oraz podłóg. Ważne, aby etap ten przeprowadzić ze szczególną troską o detale, gdyż jest on kluczowy przy generalnym remoncie. Ostatnim etapem w remontowaniu mieszkania jest instalacja gniazdek oraz wykonanie ewentualnych prac montażowych. Składanie mebli czy szafek jest więc ostatnim krokiem, który kończy generalny remont.
Remont łazienki – o czym warto pamiętać?
Przy remoncie łazienki ważne jest odpowiednie rozplanowanie prac, albowiem kiepski plan może spowodować, że remont będzie przeciągał się w czasie. Aby przebiegł on w odpowiednich warunkach, warto korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w swojej branży. Przy remontowaniu łazienki należy zwrócić uwagę nie tylko na skrupulatne przygotowanie powierzchni pod nowe płytki, ale również na prace hydrauliczne. Montaż armatury łazienkowej powinien odbyć się dopiero po zamontowaniu ogrzewania albo wentylacji. Przed umieszczeniem armatury należy również wygładzić oraz wyrównać ściany i podłogę. Na sam koniec obowiązkowo trzeba pamiętać o nałożeniu silikonu oraz fugowaniu. Pamiętanie o tych regułach powinno sprawić, że remont łazienki przebiegnie w miłej i przyjaznej atmosferze.
Jak przeprowadzić remont kuchni?
Kompleksowy remont kuchni w wielu aspektach przypomina prace wykonywane w łazience. Rozpoczęcie remontu zazwyczaj obejmuje prace instalacyjne, w tym wymianę starych przewodów elektrycznych, które są niezdatne do użycia, czy podłączenie gazu. Kolejno należy wykończyć ściany oraz zająć się położeniem paneli podłogowych lub płytek. Następnie obligatoryjne jest zamontowanie mebli kuchennych i ich funkcjonalne ulokowanie w pomieszczeniu. Przed przystąpieniem do sprzątania należy jeszcze zająć się oświetleniem. W tym celu warto skorzystać z pomocy elektryka, który zapewni bezpieczne umieszczenie źródła światła w jadalni.
Remont generalny to relatywnie czasochłonny proces, który wymaga nakładu sporej ilości pieniędzy oraz czasu. Aby końcowe efekty były satysfakcjonujące, warto wykonać szczegółowy plan realizacji, dzięki któremu wnętrza będą atrakcyjniejsze zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Sporo osób nie wie jednak, od czego zacząć remont mieszkania. Dlatego też bardzo przydatne jest korzystanie z usług profesjonalistów, którzy mogą pomóc w bezpiecznym realizowaniu prac remontowych.