Remontowanie dziecięcego pokoju może być konieczne z wielu powodów. Często pomieszczenie wymaga odświeżenia po długim czasie użytkowania. Równie często maluchy robią się starsze i domagają się innego wystroju w swoim królestwie. Czasem też pokój dziecięcy należy wyremontować z uwagi na pleśniejące ściany, zniszczone podłogi czy nieszczelne okna. W każdym z tych przypadków warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w sprawnym i bezproblemowym remoncie dziecięcego kącika.
Planowanie remontu pokoju dziecka – o czym pamiętać?
Jeszcze przed rozpoczęciem remontu w dziecięcym pokoju, warto zrobić listę punktów wymagających renowacji. W tym celu najlepiej dokładnie sprawdzić całe pomieszczenie, szukając ewentualnych zniszczeń i ubytków na ścianach, suficie czy podłodze. Należy też skontrolować sprawność przewodów elektrycznych, szczelność okien i stan cyrkulacji powietrza w pokoju. Bardzo ważne jest również wykrycie wszelkich pleśni i grzybów na ścianach, ponieważ mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu dziecka.
Na co warto zwrócić uwagę przy remoncie pokoju dziecka poza tym? Planując remont pokoju dziecka, warto też przygotować wstępną listę produktów niezbędnych do zakupienia, uwzględniając możliwości domowego budżetu. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku remontów często pojawiają się dodatkowe, nieplanowane wydatki, a więc warto i na ten cel przygotować trochę gotówki. Jeśli finanse na to pozwalają, remont można zlecić rzetelnym fachowcom.
Na co warto zwrócić uwagę przy remoncie pokoju dziecka? Zmiany na lepsze
Na etapie planowania remontu w dziecięcym pokoju, można też wprowadzić do pomieszczenia szereg udogodnień, których dotychczas nie było. Istnieje wiele opcji, które podniosą komfort życia pociech w swoich czterech kątach. To też doskonała okazja, by zaplanować pomieszczenie w sposób możliwe najbardziej praktyczny, mając na uwadze na przykład niewielki metraż czy dostępność światła dziennego.
Remontując pokój dziecka zatem warto między innymi pomyśleć o ogrzewanej podłodze, która będzie idealna szczególnie dla mniejszych pociech. Wtedy można zrezygnować z dywanów, które są często kłopotliwym rozwiązaniem w przypadku alergików. Bardzo dobrym pomysłem będzie też cała ściana lub fragment ściany pokryty tablicą kredową, by dzieci mogły dać upust swoim artystycznym zapędom właśnie w tym miejscu.
Można również skorzystać z okazji, by podczas remontu dziecięcego pokoju zamontować składane biurko lub łóżko chowane w szafie, kiedy pomieszczenie jest małe i niewygodne w użytkowaniu. W czasie odnawiania królestwa maluchów trzeba też pamiętać o aspektach bezpieczeństwa, jak odpowiednie ograniczenie dostępności do kontaktów czy stabilne zamocowanie szafek i półek.
Aranżacja dziecięcego pokoju po remoncie – praktyczne rady
Kiedy remont pokoju dziecka dobiegnie końca, przychodzi pora na wystrój wnętrza. W tym przypadku warto przede wszystkim zapytać lokatora pokoju o własne zdanie. Aby pociechy dobrze się poczuły w swoich czterech ścianach, powinny same wybrać zarówno meble, jak i dodatki do pokoju. Jeśli dzieci nie będą miały propozycji w tym zakresie, maluszkom można zaaranżować przestrzeń w stylu ulubionej postaci z bajki. Bardzo popularne są też motywy ZOO, kosmiczne, z księżniczkami czy z dinozaurami.
Starsze dzieci najczęściej już mają dokładną wizję na wykończenie swojego pokoju. Dziewczyny zazwyczaj lubią romantyczny wystrój, z toaletką, lustrem, uroczymi poduszkami dekoracyjnymi i zdjęciami na ścianach. Chłopcy natomiast często wybierają pokój w stylu gamingowym, pełen dobrego sprzętu dla gracza i ledowych światełek.