Balkon niesie za sobą ogromne możliwości aranżacyjne, a niektórzy właściciele wykorzystują go do uprawy roślin i zieleni. Oczywiście dużo będzie zależało od tego, jaką przestrzenią będą dysponować użytkownicy oraz jakie będą ich indywidualne potrzeby. Na balkonach coraz częściej pojawiają się piękne i przestronne szklarnie, w których można umieszczać m.in. warzywa, kwiaty czy też zioła. Jak zabrać się za zaaranżowanie takiej szklarni?
Szklarnia balkonowa – od czego należy zacząć? Dostępne formy
Szklarnia balkonowa ma coraz szersze grono zwolenników. Kluczowe jest jednak to, że szklarnie z tej kategorii mogą występować w wielu formach, a mianowicie:
- parapetowej – zdecydowanie mniejsze i przeznaczone głównie na niewielkie balkony. Przypominają eleganckie pudełko, w którym umieszcza się ulubione kwiaty, zioła czy też warzywa. Opiera się je na kwadracie lub prostokącie,
- przyściennej – idealne rozwiązanie dla właścicieli nieco większych balkonów. Najczęściej są przezroczyste i wyposaża się je w półki. Świetnie komponują się z elewacją.
Alternatywą dla dwóch powyższych propozycji jest całkowita zabudowa balkonu, tak aby stworzyć tam swego rodzaju ogród zimowy. Wymaga to oczywiście ogromnego zaangażowania, solidnego projektu oraz większych nakładów finansowych.
Mini szklarnia na balkon – czym się kierować? Przydatne porady
Mini szklarnia na balkon to bardzo poważne przedsięwzięcie, więc na samym początku wypadałoby się zastanowić nad pewnymi istotnymi kryteriami, dzięki którym cała konstrukcja będzie w stu procentach przemyślana, funkcjonalna i praktyczna. Oto najistotniejsze parametry, obok których nie powinno się przechodzić obojętnie:
- rozmiar – konstrukcja nie może ograniczać swobody ruchów. Dodatkowo szklarnia na balkon musi zostać zaprojektowana w taki sposób, aby nie było trudności z pielęgnacją roślin i zieleni. Poruszanie się po balkonie powinno być bezpieczne,
- optymalne mocowanie – zwłaszcza w przypadku szklarni parapetowej,
- materiał wykonania – w większości przypadków jest to tworzywo sztuczne, szkło (poliwęglan) oraz pleksi,
- przepuszczalność świetlna – jeśli mini szklarnia na balkon jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych należy postawić na materiały rozpraszające i słabiej przepuszczające światło,
- profil konstrukcji – stal, aluminium lub drewno,
- obecność wentylacji dachowej,
- sposób otwierania – cały front lub od góry.
Ostateczną decyzję powinno się podejmować po wnikliwych analizach w towarzystwie doświadczonego architekta. Dzięki temu odrzuci się najmniej korzystne propozycje. Szklarnia na balkon ma kilka różnych zastosowań, chociaż zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się ją do uprawy warzyw, ziół i roślin egzotycznych, przechowywania roślin czy też produkcji rozsady.
Szklarnia na balkon – krótkie podsumowanie
Cały artykuł o szklarni balkonowej zasługuje na krótkie podsumowanie. Nie da się ukryć, że jest to nowy trend “urban gardening”, który sprawdza się zarówno na mniejszych, jak i większych balkonach. Szklarnia balkonowa służy m.in. do uprawy i przechowywania roślin, uprawy ziół i warzyw oraz produkcji rozsady. Może występować w wersji parapetowej lub przyściennej (ewentualnie jako całkowita zabudowa balkonu). Jeśli chodzi o najważniejsze kryteria wyboru szklarni na balkon są to z całą pewnością: optymalne mocowanie, profil konstrukcji (stal, drewno, aluminium), wentylacja dachowa, sposób otwierania (od góry lub cały front), przepuszczalność świetlna, rozmiar i materiał wykonania (tworzywo sztuczne, pleksi i szkło).