Lustro do łazienki – jakie wybrać?

Lustro w łazience jest niezbędnym elementem wyposażenia wnętrza, ale nie wolno zapominać, że pełni też rolę dekoracyjną. Powierzchnie lustrzane odbijają światło, mogą optycznie powiększać i rozjaśniać pomieszczenia. Wybierając lustro do łazienki, trzeba zastanowić się nie tylko nad jego wyglądem, ale również nad odpowiednim miejscem dla takiego przedmiotu. Jaki model wybrać i gdzie go powiesić?

Kształt i wielkość lustra do łazienki

Kształt i wielkość lustra do łazienki to dwie kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Lustra okrągłe pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną. Skutecznie przyciągają wzrok i nadają aranżacji charakter, zwłaszcza jeśli zdobi je szykowna rama w złotym czy srebrnym kolorze. Lustra prostokątne i kwadratowe są bardziej uniwersalne. Dobrze powiększają wnętrze i nadają mu nowoczesny wygląd. Pasują także do aranżacji w każdym stylu. Wielkość lustra powinna zostać dopasowana do metrażu pomieszczenia. Zasadniczo, im większe lustro, tym lepszy efekt optycznego powiększenia pokoju kąpielowego. Zwykle jego szerokość dobiera się do wielkości umywalki, przy czym lusterko może być zarówno węższe, szersze, jak i takie samo jak misa umywalki.

Lustro łazienkowe – lepiej zabudować czy zawiesić?

Lustro łazienkowe coraz częściej wkomponowane zostaje w ścianę pomieszczenia na stałe. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie rozwiązanie jest lepsze – czy wybrać lustro zabudowane czy wolno wiszące. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Lustro wklejone w powierzchnię ściany daje bardzo elegancki, nowoczesny efekt aranżacyjny. Jest to jednak rozwiązanie na stałe i wymaga zastosowania bardzo dobrej jakości kleju, który zagwarantuje, że zwierciadło nie spadnie ze ściany. Z kolei lustro wiszące wymaga ostrożnego nawiercania płytek, ale można dowolnie zmieniać jego położenie w pomieszczeniu.

Miejsce lustra w łazience – jakie ma znaczenie?

Większość osób na pytanie “gdzie powiesić lustro w łazience?” odpowie, że nad umywalką. Jest to standardowa lokalizacja zwierciadła łazienkowego, uzasadniona kwestiami praktycznymi. Jeśli jednak myślimy o dodatkowym, dekoracyjnym lustrze w łazience jego docelowe miejsce nie będzie już tak oczywiste. Pierwsze lustro, będące podstawowym wyposażeniem łazienki, wiesza się nad umywalką na wysokości około 20 cm powyżej misy, aby uniknąć zabrudzeń. Górna część zwierciadła powinna znajdować się mniej więcej na wysokości drzwi wewnętrznych do łazienki. Pod uwagę należy wziąć jednak również wzrost użytkowników lusterka – każdy domownik powinien być w stanie swobodnie przeglądać się w lusterku. Dodatkowe zwierciadła w pokoju kąpielowym można powiesić:

  • na sąsiedniej ścianie (względem ściany z umywalką), aby optycznie powiększyć pomieszczenie,
  • na ścianie naprzeciwko źródła światła – na przykład okna lub kinkietu – aby rozjaśnić aranżację.

Lustro łazienkowe to bardzo ważny element wystroju, dlatego warto dobrze przemyśleć zarówno wybór konkretnego modelu, jak i wybór miejsca, w którym lustro zostanie zawieszone. Należy pamiętać też, że dużą popularnością cieszą się dzisiaj lustra podświetlane, które świetnie sprawdzają się do wykonywania makijażu i precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wiśnia w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Następny artykuł

Dywan w domu: Praktyczny i dekoracyjny element, który dodaje ciepła i charakteru wnętrzu

Podobne artykuły